14 Dhjetor 2017

Top pesë kompanit më të suksesshme në Maqedoni që kanë treg edhe në Kosovë

Shkup, 30 nëntor - Në kuadër të agjendës së“Javëve të Biznesit Kosovar 2017”, një  delegacion i Aleancës Kosovare e Bizneseve, i kryesuar nga kryetari Agim Shahini, po merr pjesë  në promovimin e Top 100 kompanive më të suksesshme në Maqedoni.

Agim Shahini, kryetar i AKB-së, tha se sot po dëshmohet suksesi i kompanive vendore në rritjen e aktiviteteve të tyre nga viti në vit dhe ky është sukses jo vetëm për Maqedoninë, por edhe për  Kosovën, sepse shumica e këtyre bizneseve top 100 bizneseve operojnë edhe në Kosovë.  

Nebi Hoxha, kryetar i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veri Perëndimore, tha se manifestimi  tradicional i Top 100 kompanive më të suksesshme, që realizohet për të shtatën herë, është i rëndësishëm në rrugëtimin e sipërmarrjeve si lokomotivë kryesore të rrugëtimit për zhvillim ekonomik.

Ai shtoi se sipërmarrësit duhet përkrahur, promovuar e stimuluar, duke besuar fuqishëm dhe me mbështetjen e institucioneve se bizneset do të rriten e fuqizohen, më çfarë do të përfitojnë mbarë vendi.

“Ka ardhur koha që ekonominë ta kthejmë në agjendën shtetërore. Nuk mundem ta lëmë edhe më tutje këtë gjendje ekzistuese ekonomike, por duhet që së bashku të ndikojmë në zhvillim ekonomik të vendit. 

Bizneseve i duhet qasje e re dhe  kërkesat e këtij komuniteti në interes të zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik duhet të jetë i nisja e dialogut biznes qeveri, që të jemi të përfshirë në hartimin e legjislacionit dhe të krijohen kushte të barabarta për të gjithë dhe mos të ketë ngecje e qasje selektive sikur në të kaluarën”, tha Hoxha.

Sipas tij viti 2018 i ka të gjitha premisat që të jetë vit i mirë ekonomik në favorin e biznesit dhe  mirëqenies ekonomike në përgjithësi.  

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, tha se ky manifestim tradicional është shumë i rëndësishëm dhe që partneriteti  institucioneve me sipërmarrësit do të fuqizohet.

Ai premtoi se prioritet kanë zhvillimin e fuqizimin e ekonomisë, ku nuk do të mungoj mbështetja e qeverisë.

“Politikat qeveritare do të dalin nga dialogu për zhvillim të mëtejmë dhe kjo është me rëndësi.

Ky manifestim i top 100 kompanive më të suksesshme  ka rëndësi të madhe dhe siprmarrësit do të kenë mbështetjen e vazhdueshme të qeverisë. 

Avni Ponari nga Sigal, tha se rrugëtimi nuk ndalet këtu, por duhet fuqizuar edhe më tej. 

Më pas janë shpallur top 100 kompanitë më të suksesshme, ku kompania më e suksesshme apo top 1 është shpallur kompania Kipper, top 2  Dauti Comerc, top 3 Neptun, top 4 Bastuti fruti, top 5 është shpallur kompania Alma M.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Dhjetor 2017 - Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Tregti dhe Industri i Kuvendit të Kosovës, do të takojë Janez Kopac, drejtor i Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë, me seli ne Vjenë ku do te bisedoj lidhur me gjendjen aktuale të përputhshmërisë me Traktatin e Komunitetit të Energjisë, nga ana e Kosovës. (Ndërtesae Kuvendit, salla N-303, ora 9:00)

- Ministrit të Punëve të Brendshme Flamur Sefaj raporton para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës rreth zbatimit të Planit Kombëtar për Zbatimin e MSA-së dhe Marrëveshjeve të Brukselit mes Kosovës dhe Serbisë;. (Ndërtesae Kuvendit, salla N 302, ora  10:00)

- Caritas Kosova do të dhurojë 25 shtretër me dyshekë dhe komodina, donacion për Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. (Objekti i Klinikës së Kirurgjisë, ora 11:00)

- Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së, do të fillojnë me nënshkrimin e Peticionit, përmes të cilit kërkojnë që Kuvendi i Kosovës të bëjë ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.05/L-053 për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, për çështjen diskriminuese ndaj Kosovës. (Sheshi Skenderbeu, ora 11:00)

- ARDA organizon ceremoninë e hapjes së Panarit Dimëror në Prishtinë. (Sheshi Skënderbeu, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndajres së certifikatave për 200 të rinj për pjesëmarrjen e tyre në trajnimin “Ndërmarrësi për të rinjtë e Kosovës”. (Ish Instituti i Historisë, tani ndërtesa e administratës së UP-së, afër Institutit Albanologjik të Kosovës, ora 11:30)

- Mbahet një konferencë për media lidhur me deklaratën e përbashkët të dhjetëra subjekteve joqeveritare për Projekt-ligjin për Dhënien në Shfrytëzim dhe Këmbim të Pronës së Paluajtshme të Komunës, i cili është duke u draftuar nga Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe parashihet t'i dërgohet Kuvendit të Kosovës. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-se, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj takim me punonjësit e Administratës Tatimore të Kosovës. (Hotel Swiss Diamond, ora 14:00)

- Rrjeti Ballkanik i Gazetarise Hulumtuese, BIRN Kosova, ne bashkepunim me Qendren e Avokimit per Kulture Demokratike, ACDC, do te organizoje nje koktej rasti per ceremonine e ndarjes se çmimeve per 3 storiet me te mira gazetareske, ne kuader te iniciatives se perkrahur nga Ambasada Holandeze ne Kosove. (Kafe-librari, Dit' e Nat', 18:00)

-  Hapet ekspozita "Bri plagomës prej nga derdhet dhimbja" me fotografi të refugjatëve nga Kosova në Kukës gjatë luftës së vitit 1999, të autorit Fatos Lubonja. (Modelariumin e Arkitekturës mbrapa Ministrisë së Arsimit, ora 19:00)