25 Qershor 2018

ShBA vendos tarifa të larta mbi produktet e çelikut e të aluminit të BE-së, Kanadasë e Meksikës

Washington, 1 qershor - Sekretari amerikan i Tregtisë Wilbur Ross u shpreh të enjten se, që nga 1 qershori, ShBA-ja do të vendosë tarifa përkatësisht 25 % e 10 % mbi produktet e çelikut e të aluminit të prodhuara nga Bashkimi Europian, Kanadaja e Meksika.

Ross tha se presidenti amerikan Donald Trump ka marrë vendim për të mos zgjatur më përjashtimin nga tarifat mbi produktet e çelikut e të aluminit të prodhuara nga këto tre ekonomi.

Sekretari amerikan i Tregtisë bëri të ditur se ShBA-ja ka arritur konsensus me Argjentinën, Australinë e Brazilin për kufizimin e eksportit të produkteve të çelikut e të aluminit të tyre në ShBA.

Ai shtoi njëkohësisht se qeveria e Trump-it pret të vazhdojë bisedimet tregtare me BE-në, Kanadanë e Meksikën. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Qershor 2018  - Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi Inject, organizon tryezën me temë 'Si ta parandalojmë dhunën ekonomike?', ku edhe do të prezantohet Iniciativa për Ndryshimin e Ligjit për Familjen, gjegjësisht saktësimi i dispozitave ligjore në lidhje me ndarjen e pasurisë së përbashkët bashkëshortore. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Komuna e Gjilanit dhe organizata “Let’s Do It Kosova' te mbështetur nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor organizojn aksion pastrimi në kuadër të fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” në Gjilani. (Para teatrit të Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e diplomimit të kadetëve të Forcës  së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma 'Skënderbeu’, në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes,  në Ferizaj, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian dhe Ministria e Integrimit Evropian organizojn takimin iniciues për nisjen e programimit të programeve kombëtare për Kosovën, IPA 2019 dhe IPA 2020, të financuara nga Bashkimi Evropian. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Financa mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin nr.06/L-072 për Institucionet Mikrofinanciare dhe Institucionet Financiare Jobankare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj e viziton Komunën e Klinës ku do te takohet me Kryetarin Komunës, drejtorët dhe asamblistët. (Objekti i Komunës se Klinës, ora 14:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj takohet me familjarë  të dëshmorëve, biznese lokale, persona nga fusha e artit, sportit, muzikës, OJQ, etj, të Komunës së Klinës. (Objekti i Komunës se Klinës, ora 15:00)