29 Shkurt 2020

Rriten çmimet e naftës, shkaku i koronavirusit

New York, 13 shkurt - Çmimet e naftës bruto janë rritur pasi rastet e reja të koronavirusit janë ngadalësuar në Kinë duke lehtësuar shqetësimet dhe duke mbështetur kërkesën për naftë.

Standardi ndërkombëtar i naftës së papërpunuar Brent filloi të tregtohet me 55,02 dollarë për fuçi nga mëngjesi i sotëm, duke shënuar një rritje prej 1,4 për qind pasi dje u mbyll tregu me një çmim prej 54,26 dollarë për fuçi.

Standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) tregtohet me 50,62 dollarë për fuçi nga mëngjesi i sotëm, me një rritje prej 1 për qind pasi dje u mbyll me një çmim prej 50,12 dollarë për fuçi.

Sipas Komisionit të Shëndetit të Kinës, numri i vdekjeve në vend nga shpërthimi i koronavirusit është rritur në 1.114, ndërsa një ditë më parë numri i vdekjeve ishte 1.017.

Sipas të dhënave të komisionit, numri i rasteve të reja të koronavirusit në Kinë është 97, numër i cili shënon nivelin më ulët të rritjes që nga 31 janari.

Rënia e rasteve të reja ka kthyer optimizmin e investitorëve se kërkesa e naftës së papërpunuar në konsumatorin e dytë më të madh në botë mund të kthehet përsëri duke kufizuar ndikimin e virusit të ri në vendet aziatike dhe në ekonominë globale.

Përveç kësaj, shpresat e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) për zgjatjen ose thellimin e uljes së prodhimit të saj të naftës së papërpunuar në fillim të muajit mars po ashtu mbështesin çmimet e naftës.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 shkurt 2020 - Drejtoria e Shëndetësisë së bashku me Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, do të ofrojnë kontrolle të përgjithshme mjekësore pa pagesë për sëmundje të traktit urinar ku me pas do të ketë prononcim për media nga drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë, Visar Shehu. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Kampionatin Individual të Kosovës për Seniorë “Adem Jashari”. (Shkolla fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet Kuvendi i Punës i Federatës i Basketbollit i Kosovës (FBK). (Hotel International Prishtina & SPA, ora 10:00)

- Qendra e Levizjes në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyret qendrore të Lëvizjes në Arbëri, ora 11:00)

Anibar International Animation Festival organizon bashkëlexim dhe diskutim në Klubin e Kinemasë “Jusuf Gërvalla” në Pejë. (Kinema “Jusuf Gërvalla”, në Pejë ora 12:00)

- Mbahet ceremonia përmbyllëse për Garën Kombëtare për Kitarë, ku do të shpallen rezultatet dhe fituesit që do ta përfaqësojnë Kosovën në Garën Ndërkombëtare që do të mbahet në Qershor 2020, në Monheim në Gjermani. (Amfiteatri i Pallatit të Rinisë, ora 18:00)