21 Shkurt 2018

"Plani Juncker" nxit 264.3 miliardë euro investime

Bruksel, 10 shkurt - Një raport i publikuar nga Komisioni i BE-së, thotë se "Plani Juncker" ka nxitur 264.3 miliardë euro investime, të cilat kanë favorizuar rreth 589 mijë ndërmarrje të mesme dhe të vogla.

Dokumenti thekson se deri në shkurt të këtij viti, Fondi i Investimeve Strategjike i Europës, ose i ashtuquajturi "Plani Juncker", ka investuar kryesisht në pesë vende të BE-së, si në Greqi, Estoni, Bullgari, Potugali dhe Spanjë.

Përballë rënies së investimeve në Europë pas krizës monetare ndërkombëtare dhe të krizës së borxheve, kryetari i Komisionit të BE-së, Jean-Claude Juncker, paraqiti në fund të vitit 2014 një plan investimesh, që krijoi Fondin e Investimeve Strategjike të Europës me një kapital prej 21 miliardë eurosh për të nxitur investime private e publike dhe që tre vjet më vonë arriti në 315 miliardë euro.

Në shtator të vitit të kaluar, Komisioni i BE-së, Parlamenti Europian dhe Këshilli i BE-së ranë dakord që ta zgjasin afatin e 'Planit Juncker' nga vera e vitit 2018 deri më 31 dhjetor 2020, me objektiv kryerjen e investimeve me një vlerë të përgjithshme prej 500 miliardë eurosh.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Shkurt 2018 - Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri do të pres në takim anëtarët e Komisionit për Kompensimin e Viktimave të Krimit, për të shënuar Ditën Evropiane të Viktimave të Krimit. (Ndërtesa e Ministrisë së Drejtësisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Instituti Demokratik i Kosovës - Transparency International Kosova organizon konferencën për media në të cilën do të publikohet “Indeksi i perceptimit të korrupsionit 2017” i përgatitur nga Transparency International. (Zyrat e KDI-së, Rr. ”Bajram Kelmendi” Nr.45, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ish objekti i gjykatës, ora 10:00)

- Zëvendësshefja e ambasadës së SHBA-ve, Colleen Hyland, do të flasë në ceremoninë e përfundimit të renovimit gjithëpërfshirës të shkollës së mesme “Bahri Haxha” që është financuar përmes një donacioni nga Programi i Ndihmës Humanitare të Komandës së SHBA-ve për Evropë dhe koordinuar nga Zyra për Koordinim të Mbrojtjes e Ambasadës së SHBA-ve në Prishtinë. (Shkolla e mesme “Bahri Haxha” në Vushtrri, ora 10:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën e jashtëzakonshme, për shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Gjeneral Sir James Everard, zëvendës komandant suprem i forcave aleate për Evropë dhe nga admirali James Foggo III, komandant i komandës së forcave të përbashkëta aleate në Napoli mbajn konferencë të përbashkët për shtyp. (Porta Kryesore te selia e KFOR-it, kampi “Film City”, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e inagurimit të zyreve të reja të kompanisë KiKxxl & evroTarget LLC me seli në Prishtinë. (Adresa, rruga B “Alpet Shqipëtare”, p.n. ora 15:00)

- Me mbështetjen e kryetarit të Gjilanit, Lutfi Haziri, hapet e ekspozita  personale e Uta Ibrahimit, femra e parë shqiptare që u ngjit në majen më të lartë në tokë - Majen e  Everestit, në Himalaje, Nepal. (Galeria e Qytetit në Gjilan, ora 18:00)

- Galeria Qahili është nikoqire e Ekspozitës Ndërkombëtare të Fotografisë “Fokus 2017” ku do te paraqiten 55 artistë të fotografisë nga 20 shtete. (Galeria Qahili, ora 19:00)