31 Mars 2020

MTI nënshkruan marrëveshje me"Alket Islami Group”

Prishtinë, 26 mars - Ministria e Tregtisë dhe Industrisë nënshkroi sot marrëveshjen me kompaninë nga Shqipëria “Alket Islami Group” për realizimin e projektit “Kosova nga Ajri”.

Në bazë të kësaj marrëveshjeje parashihet që kompania  ,,Alket Islami Group”, në bazë të autorizimit të dhënë nga MTI-ja, ta realizojë albumin fotografik “Kosova nga  Ajri”, ku është paraparë që të bëhet  incizimi dhe fotografimi i atraksioneve turistike, evenimenteve turistike  të Republikës së Kosovës nga ajri.

Në marrëveshje parashihet  koha e realizimit të projektit, që do të zgjasë 24 muaj nga dita e nënshkrimit të kësaj marrëveshjeje.

Një projekt të tillë, kjo kompani e ka kryer në Shqipëri, duke përfunduar dy botimet e para, - projekti i quajtur “Albania from Air” 1 dhe 2.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 mars 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me propozimin për mbështetjen e sektorit privat pas përhapjes së pandemisë COVID-19. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e rregullt të Kuvendit Komunal. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovecit, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë "AKB reagon ndaj Propozimit të Pakos së Qeverisë për mbështetjen e bizneseve". (Zyret e AKB-ës, ora 12:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe njëkohësisht koordinator i shtabit emergjent, Visar Shehu, dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari mbajn konferencë për media lidhur me masat e ndërmarra nga Komuna e Prizrenit kundër pandemisë COVID-19. (Shtëpinë e Bardhë ora 14:00)

 

- Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë në prani të Kryeministrit në detyrë, Albin Kurti dhe Ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia do të nënshkruajë sot një kontratë me vlerë 5 milionë euro për nevoja të menjëhershme të Kosovës për luftimin e pandemisë COVID-19. (Ceremonia e sotshme e nënshkrimit do të transmetohet drejtpërdrejt në Facebook përmes faqes së BE-së në Kosovë @EuropeanUnionInKosovo, ora 17:00)