24 Shtator 2020

Mbahet Samiti ekonomiko-tregtar Kinë-Europë

Paris, 5 prill - Samiti për marrëdhëniet ekonomiko-tregtare midis Kinës e Europës u mbajt dje në Paris.

Studiuesit dhe specialistët kinezë e francezë zhvilluan bisedimet mbi lidhjen e strategjive midis Kinës dhe Europës, bashkëpunimin ekonomiko-tregtar, marrëdhëniet midis BE-së e Kinës etj.

Zv-këshilltari i Qendrës së Shkëmbimeve Ekonomike të Kinës, si dhe ish-zv.ministri kinez i Tregtisë Wei Jianguo u shpreh se BE-ja ka qenë partnerja më e madhe tregtare e Kinës në 14 vitet e fundit dhe Kina është renditur si partnerja e dytë më e madhe tregtare e BE-së në vitet e fundit.

Marrëdhëniet midis dy palëve zhvillohen me shpejtësi dhe pritet që sfera e bashkëpunimit të zgjerohet më tej. Dy palët do të bashkëpunojnë më tej në fushat e reformës në Organizatën Botërore Tregtare, të kundërshtimit të proteksionizmit etj.

Drejtori i Institutit të Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe të Strategjive të Francës Pascal Bonifas tha se tregu i Kinës është më i hapur ndaj Francës dhe Europës dhe se kjo e fundit duhet të forcojë dialogun me Kinën në fushën ekonomiko-tregtare.

Ai shtoi se dy palët duhet të punojnë së bashku për mbrojtjen e sistemit shumëpalësh të tregtisë dhe për realizimin e sukseseve të përbashkëta me interes reciprok.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Komunën e Ferizajt. (Objekti i Komunës Ferizaj, ora 9:30)

- Në kuadër të Javës së sporti, Federata e Pingpongut në bashkëpunim me Departamentin e sportit të MKRS do të organizoj një aktivitet promovues për pingpongun në Pejë. (Sheshi Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Mural Fest. (Muralet e qytetit në Ferizaj, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit fillon projektin e Drejtorisë së Shëndetësisë për Kujdesin Geriatrik me ç'rast kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu dhe drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj do të prononcohen për media. (Nisja do të bëhet nga objekti i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Mbledhja e komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të shqyrtohet plani i punës së Komisionit për sesionin vjeshtor 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:30)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në ndarjen e certifikatave për të rinj të trajnuar për ndërmarrësi. (Qendra e Inovacionit në Ferizaj, ora 11:00)

- Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare, Sokol Havolli dhe Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi mbajnë konferencën për media. (Auditoriumi i BQK-së, ora 11:30)

-  Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)
 
 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në aktivitet me misionin e OSBE-së. (Muzeu i Kosovës, ora 14:00)