26 Shkurt 2021

Kina vërshon BE-në me produkte të falsifikuara

Bruksel, 26 korrik - Autoritetet doganore të Bashkimit Evropian konfiskojnë më së shumti produkte të falsifikuara nga Kina, transmeton Bgnes.

Rreth 64 për qind prej 118 milionë produkteve të falsifikuara, të konfiskuara në vitin 2009, kanë prejardhje kineze.

 

Kina po shndërrohet në tmerr të vërtetë për përfaqësuesit evropianë, të cilët duan t\'i ruajnë marrëdhëniet e mira me vendin.

Evrokomisioneri për tatimim Algirdas Shemeta do ta vizitojë Kinën në fillim të shtatorit.

Ai planifikon të bisedojë me përfaqësuesit kinezë rreth të dhënave për raportin vjetor të vitit 2009 për punën e autoriteteve doganore. Kjo çështje krijoi probleme në marrëdhëniet midis BE-së dhe Kinës dhe i brengos evropianët, porositë Brukseli.

Shumica e produkteve të konfiskuara në Evropë janë nga Kina, 72 për qind e veshjes, 90 për qind e këpucëve, 79 për qind e telefonave, 81 për qind e elektronikës, 68 për qind e produkteve të duhanit, 77 për qind e kozmetikës, 35 për qind e disqeve, 31 për qind e lodrave dhe lojërave.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet pranë objektit të Komunës së Prishtinës. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)