25 Qershor 2018

Japonia kritikon ShBA-në për proteksionizëm tregtar

Tokio, 5 qershor - Në konferencën e shtypit, sekretari i përgjithshëm i kabinetit japonez Yoshihide Suga shprehu keqardhjen për proteksionizmin tregtar të administratës së Trumpit.

"Qeveria amerikane, me prektekstin e sigurisë, ka zgjeruar masat e proteksionizmit tregtar, gjë që jo vetëm do të shkaktojë trazira në tregun ndërkombëtar, por edhe do të ndikojë në mënyrë të fuqishme në bashkëpunimin ekonomik Japoni-ShBA dhe sistemin e tregtisë shumëpalëshe nën kornizën e OBT-së. Shprehim keqardhje të madhe për këtë," thotë Yoshihide Suga.

Po këtë javë, ai tha për mediat se kryeministri japonez Shinzo Abe do të bëjë një vizitë në ShBA dhe do të takohet me presidentin amerikan, Donald Trump.

Në të njëjtën kohë, ai do të komunikojë aktivisht me Europën dhe Kanadanë, për të kërkuar përjashtim tarifor nga ShBA-ja nëpërmjet konsultimeve. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Qershor 2018  - Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi Inject, organizon tryezën me temë 'Si ta parandalojmë dhunën ekonomike?', ku edhe do të prezantohet Iniciativa për Ndryshimin e Ligjit për Familjen, gjegjësisht saktësimi i dispozitave ligjore në lidhje me ndarjen e pasurisë së përbashkët bashkëshortore. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Komuna e Gjilanit dhe organizata “Let’s Do It Kosova' te mbështetur nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor organizojn aksion pastrimi në kuadër të fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” në Gjilani. (Para teatrit të Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e diplomimit të kadetëve të Forcës  së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma 'Skënderbeu’, në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes,  në Ferizaj, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian dhe Ministria e Integrimit Evropian organizojn takimin iniciues për nisjen e programimit të programeve kombëtare për Kosovën, IPA 2019 dhe IPA 2020, të financuara nga Bashkimi Evropian. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Financa mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin nr.06/L-072 për Institucionet Mikrofinanciare dhe Institucionet Financiare Jobankare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj e viziton Komunën e Klinës ku do te takohet me Kryetarin Komunës, drejtorët dhe asamblistët. (Objekti i Komunës se Klinës, ora 14:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj takohet me familjarë  të dëshmorëve, biznese lokale, persona nga fusha e artit, sportit, muzikës, OJQ, etj, të Komunës së Klinës. (Objekti i Komunës se Klinës, ora 15:00)