25 Qershor 2018

Investimet e jashtme kineze rriten në 1.5 trilion dollarë

Pekin, 10 gusht - Një raport i ri njofton se fluksi kinez i investimeve jashtë vendit mund të rriten në 70 për qind, duke arritur në 1.5 trilion dollarë amerikanë, gjatë 10 viteve të ardhshme.

Raporti parashikon që investimet e jashtme dhe blerjet nga Kina do të vazhdojnë të jenë një forcë e rëndësishme në vitet e ardhshme, duke i cilësuar politikat kyçe kineze si faktorë mbështetës. Sipas raportit, strategjia "Made in China 2025" ka shënuar progres të vazhdueshëm në aftësitë industriale, prodhimin e zgjuar, inovacionin, cilësinë e prodhimit dhe markat.

Ndërkohë, besohet se nisma "Një brez, një rrugë" po kontribuon në zhvillimin e tregtisë dhe infrastrukturës që lidh Azinë, Afrikën dhe Evropën, përgjatë rrugëve të lashta tregtare të Rrugës së Mëndafshit.

Raporti nënvizon se rritja e investimeve kineze jashtë vendit do të mbetet e fortë, pavarësisht rregullave në vendet e tjera. Investimet kineze janë fokusuar në sektorin e energjetikës, infrastrukturës dhe teknologjisë së avancuar, që mund të shihen nga qeveritë e vendeve pritëse si "strategjike" për sigurinë apo interesin kombëtar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Qershor 2018 - Ministria e Drejtësisë, me mbështetjen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, organizon tryezën e kampanjës informuese ”Kodi Civil modern qëndron për diversitet dhe mundësi”. (Shtëpia e Kulturës në Mitrovicë, ora 10:30)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin  për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Ish punëtorët e ndërmarrjes shoqërore “Ramiz Sadiku” organizojn protestë. (Përpara Prokurorit të Shtetit në rrugën Luan Haradinaj, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për rratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian mbi pjesëmarrjen e Kosovës në Programin e Unionit "Konkurrenca e Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme", etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Drejtori i Kadastrit, Sadudin Berisha nga Komuna e Gjilanti mban konferencë të jashtëzakonshme për mediat, për sqaruar dhe faktuar çështjen e pronës së rrethrrotullimit prapa palestrës së sporteve “Bashkim Selishta”. (Këndi i konferencave në Komunën e Gjilanit, ora 11:00)

- Grupi i Grave Deputete të Kuvendit të Republikës së Kosovës do të mbajë takim në Kaçanik, në të cilin do të diskutohet lidhur me shkëmbimin e përvojave në mes nivelit qendror dhe lokal. (Ndërtesa e Komunës së Kaçanikut, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi Projektligjit për plotesimin dhe ndryshimin e Ligjit për Patentë Shofer, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 13:00)

 - Mbahet mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për kompleksin memorial Adem jashari në Prekaz, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 302, ora 13:00)

- Birn dhe Internews Kosova do ta publikojnë Raportin Vjetor të Monitorimit të Gjykatave për vitin 2017. (Ambientet e Objektit A të Pallatit të Drejtësisë, ora 13:30)