21 Korrik 2019

FedEx ngriti një padi kundër Departamentit Amerikan të Tregtisë

Washington, 26 qershor - "FedEx" ngriti një padi të habitshme kundër Departamentit Amerikan të Tregtisë, duke argumentuar se kompania duhet të mos kërkohet për zbatimin e ndalimit të eksportit nga qeveria federale amerikane.

Por padia nuk përmend në veçanti "Huawei"-n, por vjen pasi "FedEx" deklaroi "keqtrajtimin" e disa dërgesave për prodhuesin kinez të pajisjeve të telekomunikacionit.

Në një deklaratë, "FedEx" tha se Rregullorja e tanishme e Administratës së Exportit në ShBA, "shkel të drejtat e përgjithshme të transportit", sepse ajo detyron kompanitë e transportit të mbajnë përgjegjësi për dërgesat, që mund të shkelin kufizimet e ShBA-së.

Në padi vihet në dukje gjithashtu se "FedEx" është një kompani transporti, jo një organ për zbatimin e ligjit.

Muajin e kaluar, administra e Trump-it e futi "Huawei"-n në një listë të zezë tregtare, duke ndaluar kompanitë amerikane të shesin ose eksportojnë teknologji dhe pajisje për këtë kompani, pa lejen e qeverisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 korrik 2019

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore dhe në zbulimin e shtatores së atdhetarit, Shejh Myhedin Shehu, organizuar nën patronatin e Zyrës së Kryeministrit. (Afër Teqes së Madhe të Halvetive, Rahovec, ora 11:00)

- Mbahet dita e dytë e Prishtina Gastronomy Festival i cili ka për qëllim promovimin e gastronomisë shqiptare duke promovuar kuzhinën dhe traditat kulturore shqiptare. (Sheshi “Adem Jashari”, ora 12:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit hap ofertat e shitjes se aseteve përmes likuidimit nr.49. (Hoteli Grand, ora 12:30)

- Kampistët e Kampit Ndërkombëtar vizitojnë Muzeun Etnologjik. (Muzeu Etnologjik i Kosovës, Rruga “Zija Prishtina”, Prishtinë, ora 18:30)

- Festivali Ndërkombëtarë i Filmit të Animuar - Anibar orgsnizon ceremoninë mbyllëse, ku edhe do të bëhen publik fituesit e garave të katër kategorive. (Kinema e hapur në qënder të qytetit të Pejës, Kinemanë “Urban”, ora 20:00)