25 Maj 2019

Deficiti fiskal i ShBA-së i kalon 100 miliardë dollarët

Washington, 15 nëntor - Sipas një raporti të publikuar nga Departamenti i Thesarit i ShBA-së të martën, deficiti fiskal i qeverisë federale amerikane në tetor i ka kaluar 100 miliardë dollarët amerikanë, duke pasur kështu një rritje të madhe krahasuar me 63 miliardë dollarë amerikanë që ishte në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Raporti financiar mujor i publikuar nga Departamenti i Thesarit tregon se të ardhurat fiskale të qeverisë federale muajin e kaluar ishin 252.692 miliardë dollarë amerikanë, ndërsa shpenzimet fiskale ishin 353.183 miliardë dollarë, me një rritje përkatësisht prej 7.3 % dhe 18.3 %.

Ekonomistët besojnë në përgjithësi se shkurtimet e mëdha të taksave të miratuara nga Kongresi amerikan në fund të vitit të kaluar dhe rritja e madhe e shpenzimeve federale janë arsyet kryesore për rritjen e deficitit fiskal të qeverisë amerikane.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 maj 2019 - Vazhdon dita e dytë e konferencës ekonomike të diasporës shqiptare nga Evropa më B2B me temë 'Diaspora si agjent ndërmjetësues për të bërit biznes në tregjet e huaja'. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi pret në takim delegacionin e Kryetarëve të Odave të Ballkanit Perendimor, anëtarë të Bordit Menaxhues të CIF-it. (Objekti i OEK-ut, ora 9:15)

- Delegacioni i kryetarëve të Odave Ekonomike të Ballkanit Perëndimor do ta vizitoj Kosovën. (Parku i Inovacionit dhe Trajnimeve në Prizren, ish kampi i KFOR-it, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Vushtrisë organizon drekë pune për delegacionin nga Diaspora në Komunën e Vushtrisë. (Vushtrri, ora 12:15)

- Kompanitë e konferencës ekonomike të diasporës shqiptare nga Evropa më B2B vizitojnë showroom të kompanisë nga Kosova, Ciao Berto. (Ciao Berto, Magjistralja Pishtine - Mitrovice, kilometri i dytë, ora 14:25)

- Kompanitë e Diasporës vizitojnë showroom të kompanisë nga Kosova, Tiki Mosaic. (Objekti i kompanisë Tiki MosaicMagjistralja Prishtinë - Ferizaj, afër Grand Strore, ora 15:30)

- Kompanitë e Diasporës zhvillojnë vizitë përmbyllëse në showroom të kompanisë Binni e cila do të jetë nikoqir i një kokteji me rastin e mbylljes së Konferencës Ekonomike të Diasporës Shqiptare nga Evropa. (Objekti i kompanisë Bini, magjistralja Prishtinë - Ferizaj, ora 16:15)