19 Shkurt 2018

Bursa e Stambollit arrin nivelin rekord

Stamboll, 3 nëntor - Indeksi i Bursës së Turqisë arriti shkallën më të lartë të të gjitha kohërave duke shkuar në 112.073,51 pikë gjatë seancës së mëngjesit të së mërkurës.

Indeksi BIST 100 i Bursës së Stambollit filloi ditën me rritje prej 0,34 për qind, për t'u hapur në 110.512,91 pikë. Të martën, indeksi u mbyll me 110.142,60 pikë me një vëllim tregtar prej 7,2 miliardë lirash turke (1,89 miliardë dollarë).

Javën e kaluar, midis 20 tetorit dhe 27 tetorit, BIST 100 shënoi rënie javore prej 0,55 për qind, ndërsa performanca mujore e saj kishte një rritje prej 7,03 për qind në tetor.

Që nga fillimi i këtij viti, BIST 100 është rritur për 41,65 për qind, nga afërsisht 77.754,46 pikë më 2 janar, që paraqet ditën e parë tregtare të vitit 2017.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Shkurt 2018  - Pjesëmarrësit e konferencës Ndërkombëtare e Pan Europa-Kosova zhvillojnë një vizitë në Katedralën e re “Nëna Terezë”. (Objekti i Katedralës, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Bruno Questel, përfaqësues zyrtar i Presidentit të Francës, Emmanuel Macron. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Presidenti Thaçi pret në takim ministrin e Punëve te Jashtme te Bangladeshit , Shahriar Alam. (Kabineti i presidentit, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 12:00)

- Ndihmës Administratorin e USAID-it për Evropë dhe Evroazi, Brock Bierma takohet me Presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. (Zyra e Presidentit, ora 15:00 - vetëm pamje)

- Shkrimtari Stan Lee i njohur edhe si zevendes president dhe publicist i kompanisë Marvel dhe i cili eshte bashkëkrijues i heronjve të filmave, Spider-Man, Hulk, Doctor Strange, Fantastic Four, Iron Man, Thor, Daredevil, etj, kesaj radhe vjen me tregimin mbi heroin e ri T’Challa si mbret dhe Panterë e Zezë ne filmin “Black Panther” -aksion, aventurë, fantastiko-shkencor. (Kino ABC, ora 15:15)

- Presidenti Thaçi pret në takim Senatorin Ron Johnson. (Kabineti i presidentit, ora 16:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret senatorin amerikan Ron Johnson. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:45 - vetëm pamje, ndryshim orari, ora 14:30)