20 Nëntor 2018

Bisedimet tregtare SHBA-Kinë përfundojnë pa marrëveshje

Washington, 5 qershor - Kina thotë se marrëveshjet e saj tregtare dhe të biznesit me Shtetet e Bashkuara do të jenë të pavlefshme në qoftë se Presidenti amerikan Donald Trump merr vendim për rritjen e tarifave dhe vendos kufizime të tjera ndaj importeve kineze. Paralajmërimi u bë në një deklaratë që Pekini lëshoi pas raundit të fundit të bisedimeve dypalëshe të tregtisë.

Shtetet e Bashkuara dhe Kina nuk arritën t’i zgjidhnin çështjet e tyre tregtare gjatë bisedimeve që përfunduan të dielën. Ekipi nogociator i Shteteve të Bashkuara, i udhëhequr nga Sekretari i Tregtisë Wilbur Ros,zhvilloi diskutime gjithëpërfshirëse me zyrtarët tregtarë kinezë në një përpjekje për të ulur sufiçitin tregtar të Pekinit me Shtetet e Bashkuara, që vitin e kaluar arriti në 375 miliardë dollarë.

Kina ka rënë dakord të blejë më shumë mallra amerikane, por me kusht që Shtetet e Bashkuara të mos vendosin tarifa të reja ose kufizime të tjera ndaj mallrave kineze që shiten në Shtetet e Bashkuara.

"Nëse ndodh kjo, baza e konsensusit të arritur mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara nuk do të ekzistonte më, gjë që do të rezultonte në anulimin e rezultateve të këtij raundi të konsultimeve", tha Li Yong nga Shoqata Kineze e Tregtisë Ndërkombëtare.

Nuk pati deklaratë të përbashkët pas raundit të fundit të bisedimeve të udhëhequra nga Sekretari Ross dhe zëvendëskryeministri kinez Liu He këtë fundjavë. Por Pekini më vonë lëshoi një deklaratë të njëanshme duke vlerësuar atë që ai e quajti komunikim të mirë dhe qëndrime pozitive nga të dyja palët. Deklarata thotë se hollësi të rëndësishmeende duhet të konfirmohen nga të dyja palët. Por qasja e Kinës mbetet e njejtë, thotë ekonomisti kinez Li Yong, dhe përfshin zgjerimin e importeve.

"Është shumë e dobishme për të plotësuar kërkesat e popullit kinez për një jetë të mirë dhe për një zhvillim të mirë ekonomik duke zgjeruar importet, përfshirë ato nga Shtetet e Bashkuara".

Administrata e Presidentit Trump ka kërcënuar se do të vendosë tarifa në nivel 25 për qind ndaj mallrave kineze të lidhura me teknologjinë me vlerë 50 miliardë dollarë në vit, dhe për rritjen e taksës doganore ndaj importeve kineze m vlerë deri në 150 miliardë në vit. Kina është zotuar se do të hakmerret duke vendosur tarifa të ngjashme ndaj mallrave amerikane, si soja, misri dhe produkte të tjera bujqësore. Fermerët amerikanë janë të shqetësuar nga kjo.

"Nëse vendosen tarifa, njerëzit mendojnë se vetëm fermerët do të dëmtohen. Por do të dëmtohet i gjithë komuniteti, shteti, pjesa qëndrore e vendit, ku bujqësia është tepër e rëndësishme. Ne nuk jetojmë të vetëm në fermë, ne jemi të lidhur ekonomikisht me të tjerët", thotë Al Juhnke nga Shoqata e Produkteve të Mishit të Derrit në Nebraska.

Por të tjerët thonë se ekonomia amerikane mund të përfitojë nga kjo në planin afatgjatë.

"Në aspektin afatgjatë, dhe kjo është një industri afatgjatë, pra nëse mendojmë nga pikëpamja e brezave, ne do të jemi në rregull", thotë Mac Brown, Kryetar i Partisë Republikane në Shtetin e Kentakit.

Bisedimet tregtare gjithashtu kanë lënë dy çështje të pazgjidhura: se si Shtetet e Bashkuara duhet të trajtojnë politikat industriale të kontrolluara nga shteti në Kinë dhe çfarë duhet të bëjë administrata e Presidentit Trump në lidhje me kompaninë kineze të telekomunikacionit ZTE, e cila ka shkelur sanksionet kundër Koresë së Veriut dhe Iranit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 nëntor 2018 - Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me IFC-në. (Holli i MTI-së, ora 10:00)
- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon panelin e diskutimit, me temë “Integrimi i Gjyqtarëve dhe Prokurorëve Serb në Sistemin e Drejtësisë në Veriun e Vendit”. (Qendra e konferencave Orion, ora 10:30)

- Menaxhmenti i Universitetit te Prishtinës “Hasan Prishtina” mban konferencën ekskluzive për të informuar opinionin lidhur me rangimin e UP-së në databazën shkencore ndërkombëtare për institucione, Scimago. (Salla e Senatit në Rektorat, ora 10:30)

- Ministri për tregti dhe industri, Endrit Shala raporton para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal lidhur me realizimin e planit të punës së këtij viti dhe planifikimet për vitin e ardhshëm. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të Ndërmarrjes Publike Hekurudhat e Kosovës - Trainkos dhe raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 11:00)

- Promovohet libri i Ylli Cabiri i titulluar "Shqipëria mund të bëhët". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve promovuese me qëllim të shënimit të Ditës Universale  të Fëmijëve Avokati i Popullit do të organizojë aktivitet me fëmijë të shkollave fillore, nga regjioni i Prishtinës, Gjakovës, Prizrenit, Gjilanit, Ferizajt, Pejës dhe Fushë Kosovës. (Zyrët Qendrore të IAP-së, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapesinore raporton para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor lidhur me gjendjen e mjedisit në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 12:00)

- Zëvendës Presidenti i parë i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim Jürgen Rigterink i takohet me Ministrin e Financave Bedri Hamza ku edhe do të mbajnë një konferencë për media. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 12:30)

- Drejtoria Komunale e Arsimit në Gjilan hap Zyrën për Këshillin e Nxënësve në nivel komunal me qëllim të bashkëpunimit dhe inkorporimit të kërkesave direkte të nxënësve si harmonizim i aktiviteteve të përbashkëta. (Objekti i Drejtorisë Komunale të Arsimit në Gjilan, ora 13:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri dhe Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues të Kosovës, Nehat Thaçi raportojn para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit lidhur me gjendjen e institucioneve korrektuese në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mbanë konferencë për media. (Zyrët qendore të Vetëvendosjes, ora 14:00 - shtyhet, ora 15:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti do të nënshkruaj Memorandum Mirëkuptimi me përfaqësuesit e BERZh-it, për “Pristina Green City Action Plan”. (Komuna e Prishtinës, ora 15:00)

- Në kuadër të programit “Coca-Cola përkrah Rininë” mbahet eventi i rrjetëzimit i cili do të certikoj 150 të rinj të cilët kanë ndjekur trajnimin gjatë muajve Tetor-Nëntor 2018.  (Sheshi 21, ora 16:00)

- Kosovo 2.0 organizon hapjen e ekspozitës artistike dhe instalacionit “Handle With Care,” përgatitur nga artistet Jimini Hignett and Patricia Kaersenhout. (Hapësira e re e K2.0, rr. Ferat Dragaj 60-1, pas furrës Qerimi 1, ora 18:00)

- Galera e Ministrisë së Kulturës bën hapjen e ekspozitës “Peizazhet e Sejdi Kapllanaj”.  (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)