01 Dhjetor 2020

AKB-ja nis Javët e Biznesit Kosovar 2020

Prishtinë, 19 nëntor - Aleanca Kosovare e Bizneseve ka nisur "Javët e Biznesit Kosovar 2020" me moto: Unë konsumoj produkte vendore, Po Ju?,  e cila në këtë vit organizohet konform manualit COVID 19 e cila do të ndryshojë strukturën e saj dhe do të jetë më inovative me influenc pozitive për prodhuesit dhe eksportuesit kosovar.

Kryetari i AKB-së Agim Shahini, tha se  po vazhdojnë me projektin tradicional tash e 18 duke kërkuar  konsumimin e prodhimeve vendore.

Javët e bizneseve do të vazhdoj deri me 17 shkurt.

Sipas tij prezenca e zëvendës kryeministrit tregon për mbështetjen e qeverisë. "Bizneset nuk kanë mjete rezervë dhe duhet qeveria ti ofron mbështetje e pa kushte", tha Agim Shahini.

Kryetari i AKB-së tha se duke konsumuar prodhime vendore zhvillojmë shtetin. Gjatë javëve të biznesit do të promovohen mbo dhjetë mijë prodhine vendore.

Ai tha se kjo javë nuk është vetëm mision i AKB-së, por edhe i prodhuesve dhe institucioneve që qëllim ka mbështetjen e ekonomisë duke promovuar prodhimet vendëse.

Madje ai ka thënë se të gjitha partitë politikë që nuk e përkrahin Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike nuk di ta kenë votën e bizneseve.

Kjo javë nuk është misioni i AKB, por edhe i prodhuesve dhe i shtetit, për të mbështetur ekonominë duke promovuar prodhime vendore.

Qeveria duhet t’i ndihmojnë bizneset dhe Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike po zvarritet she është hera e parë që ne i adresojmë kritikat nga Kuvendi dhe jo Qeveria, dhe shpresoj dhe apelojë të partitë politike që ta shohin partner biznesin kosovar dhe ta dinë se pagat rrjedhin nga taksat.

“Edhe ne do të ngurojmë që ta qesim voton për ata që po ngurojnë ta votojnë në Kuvend. Shumë biznese do të mbyllen dhe shumë janë në krizë. Javët e biznesit do të vazhdojnë deri me 17 shkurt, dhe nga nesër ne do të jemi anembanë Kosovës. Ne i kërkojmë Qeverisë tonë që të bënë ato çka i kërkon zëri i biznesit dhe ajo është mbështetja", tha Shahini.

Sipas tij deri  në përfundim të fushatës do të promovohen më shumë se 10 mijë produkte ne vend.

Zëvendës kryemimistri Besnik Tahiri, përgëzoi AKB-në që edhe në këto kushte të vështira po mbajnë gjallë shpirtine biznesit.

Ai porositi bizneset që të vazhdojnë punën duke u premtuar lehtësira për prodhuesit vendës.

 Zv kryeminstri tregoi se tani janë të bllokuar sepse Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike e i cili po tentohet të miratohet javën e ardhshme.

Ky projekt po ashtu bëhet në kuadër edhe të përkrahjes  së luftës çlirimtare  me moton Liria ka emër.

Lumnije Ajdini, menaxhere e AKB-së prezantoi aktivitete  aktivitet të cilat pritet të realizohen ne kuadrr te projektit tradicinal   18 vjecR të Javëve të Biznesit Kosovar, ku do marrin pjesë mbi 100 kompani vendëse me mbi 10 mijë prodhime. Të gjitha këto aktiveitetet do te realizohen duke respektuar rekomandimet  dhe masat anti Covid.

Ajo tregoi se promovimi i prodhimeve vendore dhe sovjet do te realizohet ne Kosovë, Ballkan e BE.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Dhjetor 2020

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë në të cilën do të behët plotësimi i listës së dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Drejtorit të AKI-së raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë lidhur me gjendjen e sigurisë në vend. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:30)

- Campus France, Ambasada Frnceze në Kosovë, Aleanca Franceze e Prishtinës dhe Universiteti i Prishtinës organizojnë Panairin e tretë Universitar Francez në Kosovë. (online -https://tourneebalkanskosovo.com, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i 5-të virtual i Green Business Expo. (Businessexpo.greenkosovo.com, ora 10:30)

- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të vitit 2019, për Ministrinë e Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike diskuton lidhur me rekomandimet e dala nga “Raporti për vendin për vitin 2020, i Komisionit Evropian” me të ftuar ministrat dhe përfaqësuesit e agjencive të pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtorin e Departamentit të mjedisit dhe ujërave Muhamet Malësiu dhe drejtorin e Autoritetit të Rajonit të Pellgjeve Lumore, nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, Gani Berisha lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëkohësisht, kryetari i Degës së PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, i shoqëruar nga deputetja Eliza Hoxha, mbajnë konferencë për media në të cilën do të flasin për shtatoren e re të Skënderbeut, punën e dobët artistike dhe lokacionin jo adekuat. (Zyret e PDK-së në Prizren, ora 11:00)  

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston kryetarin e Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Prishtinë, do të mbajë konferencë për medie. (Te stacioni i autobusëve urbanë “Katedralja”, ora 13:00)

- Zyrtarët e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë raportojn para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis rreth importimit të vajit të palmës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon diskutimin online "Kuvendi përballë dialogut Kosovë-Serbi”, me deputetët e Kuvendit të Kosovës. (Paltforma Zoom dhe Live në faqen e KDI-së në Facebook, ora 13:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) mban diskutimin “Rimëkëmbja nga viti 2020: Si të rindërtojmë ekonominë dhe politikat sociale në vitin 2021?”. (Hotel Sirius, ora 17:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti mban konferencë për media lidhur me menaxhimin e situatës me pandeminë Covid-19. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:00)