06 Dhjetor 2022

Vazhdojnë aplikimet për garën e Aviacionit, Hapësirës dhe Teknologjisë

Prishtinë, 21 janar - TEKNOFEST 2021, Festivali më i madh i Aviacioni, Hapësira dhe Teknologjia në Turqi e cila veprimtarinë e saj për herë të parë ka filluar në janar të vitit 2017 vetëm për tre vjet ka arritur të jetë aktiviteti më i mirë i aviacionit dhe teknologjisë jo vetëm në Turqi, por edhe në botë.

TEKNOFEST e cila këto 3 vite te fundit organizohet nën patronatin e Ministrisë së Industrisë dhe Teknologjisë së Republikës së Turqisë nga Fondacioni T3, (T3 Vakfı)

Sikurse në vitet e kaluara edhe sivjet ky festival përgatitet të pranoj projekte dhe nga vendet të ndryshme të botës duke përshirë edhe Kosovën.

Festivali i cili do te mbahet ndërmjet datave 21-26 Shtator 2021 në Stamboll, ka filluar te pranoj aplikimet online.

Afati i  fundit aplikimit për Garat e Teknologjisë është 28 shkurt 2021, në të cilën janë  përfshirë shumë fusha të ndryshme nga Inteligjenca Artificiale deri te Makina Fluturuese, nga Sistemet Autonome deri tek Teknologjitë Hapësinore me çmime më shumë se 5 milion TRY.

Ndryshe, Garat përbëhen prej 35 kategori nga aviacioni në automobil, nga AI deri tek simulimet, dhe nga Automjetet Autonome Nënujore deri tek Automjetet Ajrore pa pilot dhe më shumë.

Garat që do të zhvillohen në fushën e TEKNOFEST 202100 janë si më poshtë:
Garat për Ekipet e Nivelit të Shkollës Fillore:
Teknologjia për Garëne Njerëzimit
Garat e Teknologjive Arsimore
Garat e Transportit Smart
Kupa Botërore e Dronit
Hack Zeugma
Garat për ekipet e nivelit të shkollës së mesme:
Teknologjia për Garëne Njerëzimit
Garat e Teknologjive Arsimore
Garat e Transportit Smart
Kupa Botërore e Dronit
Hack Zeugma
Garat për Projektimin e Fluturimit të Makinës
Garat për ekipet e nivelit të shkollës së mesme:
Teknologjia për Garëne Njerëzimit
Garat e Teknologjive Arsimore
Garat e Mjedisi dhe Teknologjitë e Energjisë
Garat e Transportit Smart
Garat për Projektimin e Helikopterëve
Garat për Projektimin e Fluturimit të Makinës
Garat e Sistemeve nënujore pa pilot
Garat raketash
Garat e Robotikës
Garat e Robotaxi (Automjeteve Autonome në shkallë të plotë)
Garat e Teknologjive Bujqësore
Garat e Inovacionit të Bioteknologjisë
Kupa Botërore e Dronit
Hack Zeugma
Garat për Ekipet e nivelit të arsimit universitar dhe pasuniversitar:
Teknologjia për Garëne Njerëzimit
Garat e Teknologjive Arsimore
Garat e Mjedisi dhe Teknologjitë e Energjisë
Garat e Transportit Smart
Garat për Projektimin e Helikopterëve
Garat për Projektimin e Fluturimit të Makinës
Garat e Sistemeve nënujore pa pilot
Garat raketash
Garat e Robotaxi (Automjeteve Autonome në shkallë të plotë)
Garat e Teknologjive Bujqësore
Garat e Inovacionit të Bioteknologjisë
Kupa Botërore e Dronit
Garat e Sfidës së Efikasitetit
Garat e Automjeteve Ajrore pa pilot
Garat e Modelit Satelitor
Garat Simulimi për UAV Swarm
Garat e projektimit të motorëve jet
Hackhaton Udhëtimi
Garat e Projekteve Kërkimore të Studentëve Universitar
Teknologjia për Garëne Njerëzimit
Garat e Mjedisi dhe Teknologjitë e Energjisë
Garat për Projektimin e Fluturimit të Makinës
Garat e Teknologjive Arsimore
Garat e Transportit Smart
Kupa Botërore e Dronit
Hack Zeugma
Garat e Teknologjive Bujqësore
Garat e Robotaxi (Automjeteve Autonome në shkallë të plotë)
Fituesit do të shpërblehen me çmimin përfundimtar mbi 5 milion TL në total.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)