24 Shkurt 2021

Radio Taksitë protestojnë për të kërkuar kushte më të mira për punë

Prishtinë, 15 qershor - Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës (SPSPK) ka njoftuar se Shoqata e Radio Taksive nga sot do të nis një protestë për tri dit rresht para komunës se Prishtinës për të kërkuar krijimin e kushteve më të mira për punë.

"Në zyrën e Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, shoqata e radio taksive mori vendim në shenjë pakënaqësie nga komuna e Prishtinës për mos krijimin e kushteve për punë të protestoi për tri dit rresht para komunës se Prishtinës", thekson SPSPK.

Protesta do te mbahet me datën sot, nesër dhe pasnesër ku rreth 50 vetura të auto taksive do të parkohen për rreth objektit te komunës pa e penguar komunikacionin.

Protestat fillojnë nga ora 11 dhe zgjasin deri ne ora 12. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shkurt 2021

- Mbahet ceremonia e shpërndarjes së çertifikatave të auditorëve të energjisë. (Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, ora 10:00)

- Agjencia e Kosovës për Akreditim dhe Projekti për Arsim të Lartë, Hulumtim dhe Shkencat e Aplikuara Plus bën prezentimin e Manualit për Ekspert të mbështetur nga HERAS Plus. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet seanca për shqyrtimin e ankeses per rritjen e denimit për rastin e vrasjes së Kujtim Veselit. (Gjykata e Apelit, ora 10:15)

- Pasi që në SHBA u shënua një moment historik i zymtë dhe i matur, ku u përkujtuan më shumë se 500.000 vdekje nga COVID-19 në këtë shtet, shoqata "Miqtë e Amerikës", me qëllim të solidarizimit me popullin e institucionet amerikane  do ta ulë në gjysëm shtizë flamurin amerikan dhe do të ndez qirinjë në nderim të të vdekurve. (Tek shtatorja e Presidentit Bill Clinton në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet konferenca e radhës për ecurinë e çështjes së rastit ndaj krerëve të veteranëve të luftës së UÇK-së Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Gjykata Speciale në Hagë,ora  11:00)

 

- Ministri në detyrë të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa mban konferencë për shtyp. (Ambientet e Ministrisë së Bujqësisë, ora 15:30)