20 Maj 2019

Publikohet projekti i zgjatjes së pistës së Aeroportit të Prishtinës

Prishtinë, 27 shtator - Hekuran Murati Autor i Raportit i mbështetur nga Birn bën prezantimin e raportit hulumtues të përgatitur në lidhje me Kontratën për Zgjatjen e Pistës së Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës.

Kontrata për këtë projekt ka vlerë 33.6 milionë euro dhe megjithëse është nënshkruar vitin e kaluar më 4 gusht 2017, ende mbahet e pa-publikuar nga Ministria e Infrastrukturës.

Gjatë prezantimit të raportit do të mësohet se çfarë procedure është ndjekur për të shpërblyer me këtë kontratë kompaninë Limak Kosovo International Airport JSC, a ka pasur shkelje ligjore gjatë këtij procesi, si dhe cila do të jetë kostoja e vërtetë e kësaj kontrate për buxhetin e shtetit.

Pas prezantimit do të ketë edhe diskutim nga paneli dhe pjesëmarrësit. Paneli përbëhet prej Përfaqësuesit të Ministrisë së Infrastrukturës, Besnik Bislimit - Profesor, Haki Abazit - Analist, Korab Sejdiut - Deputet, dhe Hekuran Muratit - përpilues i raportit.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 maj 2019  - Vazhdimi i Seancës plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike. (Ndëresa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Mbahet takimi i rregullt i Komitetit për Politik dhe Financa i Komunes se Pejes. (Salla e takimeve, zyra e kryesuesit Islam Husaj, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi dhe Koordinatori i testit nacional Rexhep Hoti raportojn para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me testin e organizuar në shkollat e Kosovës. (Ndëresa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)
 
- Shoqata Down Syndrome Kosova mban konferencë për media për të njoftuar lidhur me sjellën në Kosovë të grupit te vallëzimit “Larondina” nga Britani e Madhe. (Hotel Parlament në Prishtinë, ora 18:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Enver Topalli. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00)