19 Korrik 2018

Pesë lagje të fshatit Grabanicë të Klinës bëhen me rrugë të asfaltuar

Klinë, 6 nëntor - Sot kanë nisur punimet në asfaltimin e rrugës që lidh 5 lagje të fshatit Grabanicë të Klinës, (Bardhect, Balect, Berisht, Ademi dhe Tahiri) e gjatë afër 1 km që ka kushtuar afër 50 mijë euro.

Rreth 50 familje të këtij fshati, me asfaltimin e rrugës do ta kenë me të lehte lëvizjen dhe lidhjen me rrugën kryesore.

 Në ceremoninë përuruese ka marrë pjesë edhe kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota, i cili ndër të tjera ka thënë se kjo rrugë ndikon në mirëqenien e qytetarëve të këtij lokaliteti dhe gjithë atyre që e shfrytëzojnë.

“Ku do që asfaltohet një rrugë është në interes dhe shërbim të gjithë atyre që e shfrytëzojnë dhe në mase të dukshme e lehtëson jetën e banorëve. Ky nuk do të jetë projekti i fundit pasi qe kemi filluar që ta kemi në fokus këtë pjesë dhe të gjitha lagjet e këtij fshati vitin e ardhshëm do të behën me rrugë të asfaltuara”, ka thënë Bashota.

Banorët e këtyre lagjeve kanë falënderuar kryetarin Bashota për angazhimin në realizmin e këtij projekti madhor që ndikon dukshëm në mirëqenien e tyre.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Korrik 2018  - Në Universitetin “Kadri Zeka ” në Gjilan mbahen provimet pranuese. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 9:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporti, Kujtim Gashi merr pjesë në vendosjen e gurthemelit të Pishinës Olimpike në në Prizren, investim i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Palestra Sportive “Sezai Surroi” Prizren, ora 10:30)

- Nisin punimet për ndërtimin e rrugës  në fshatin historik - turistik Belle. (Kilometri i-të  përgjatë rrugës në grykën e Deçanit  afër hotel Kalaja, ora 10:00)

- Policia e Kosoves fillon shpërndarjen e broshurave sipas projektit "Për një vit më të sigurt në trafik” me qëllim të sensibilizimit të pjesëmarrësve në trafikun rrugor, qoftë ata vendor, bashkatdhetarët dhe të huajt që hyjnë dhe qarkullojnë npër rrugët e Kosovës. (Pikë Kalimi Kufitar në Merdar, ora 11:00)

- Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mban konferencën për media (Ndërtesa e Kuvendit, para sallës C301, ora 13:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do të pret në takim homologun e tij nga Republika e Maqedonisë, Ministrin e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov. (Ndërtesa e MPJ-së, ora ora 13:15 - vetëm pamje)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe menaxheri i Bankës Botërore për Kosovën Marco Mantovanelli nënshkruajn marrëveshje për financimin e projektit të Ekonomisë Digjitale në Kosovë në vlerë prej  20.7 milion euro. (Ndërtesa e Qeverisë, kati 11, ora 14:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z. Behgjet Pacolli do të pret në takim homologun e tij nga Republika e Maqedonisë, Ministrin e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov mbajn konferencë për media do të mbahet. (Ndërtesa e MPJ-së, ora 14:00)

- Në përkujdesjen e Komunës së Deçanit Kryetarit, Bashkim Ramosaj në bashkëpunim më zyrën e diasporës organizohet hapja e  panairit - verorë  2018. (Qendra e qytetit të Deçanit, ora 16:00)

- Asociacioni i Agjencive për Zhvillim Rajonal organizon ceremoninë përmbyllëse të dhënies së Granteve. (Hotel Sirius, ora 17:00)

- Rritja e vetëdijës mbi migrimin, refugjatët dhe viktimat e konfliktit, si dhe eksplorimi i kulturës dhe identitetit përmes artit publik, bisedave dhe tregimeve, janë karakteristikat kryesore të ngjarjes 'Arti i Migrimit' që do të mbahet në Prishtinë. (Miqt Pub pranë Swiss Diamond Hotel, ora 17:00)