06 Qershor 2020

MI dhe Komuna e Komuna e Prishtinës nënshkruajn marrëveshje mirëkuptimi

Prishtinë, 22 maj - Ministri i Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku, sot ka nënshkruar marrëveshje mirëkuptimi me kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti.

Objekt i këtij memorandumi është realizimi i projekteve infrastrukturore, si Gjelbërimin dhe ndriçimin e urës në hyrje të qytetit të Prishtinës lagjja “Veterniku”; ndërtimin e mbikalimit për këmbësorë në lagjen “Veterniku” dhe përfundimin e rrugës nacionale N2, segmenti rrugor Prishtinë, Veternik.

Financuese e këtyre projekteve është MIA me shumën prej rreth 1 milion e 500 mijë euro.

Ky bashkëpunim ka për qellim ngritjen e mirëqenies së qytetarëve dhe bizneseve të Republikës së Kosovës.

Kryetari Ahmeti, ka shprehur mirënjohje për përkrahjen e vazhdueshme të ministrit Abdixhiku, në përfundimin dhe realizimin e projekteve për Prishtinën.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Ministria e Infrastrukturës ndalon qarkullimin e automjeteve në segmentin “Konjuh-Babush” autoudha “Arbën Xhaferi”, në të dy drejtimet e lëvizjes për shkak të zhvillimit të punimeve. (Segmenti “Konjuh-Babush” autoudha “Arbën Xhaferi”, ora 10:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 15:00)