25 Shtator 2022

Linjat ajrore të SHBA-së heqin detyrimin e maskave në fluturimet e brendshme

New York, 19 prill - Katër kompanitë kryesore të transportit ajror të SHBA-së njoftuan heqjen e detyrimit të mbajtjes së maskave të zbatuar në fluturimet e brendshme, në përputhje me vendimin e fundit të gjykatës federale.

Shfuqizimi erdhi pas vendimit të gjykatës federale në SHBA, e cila anuloi rregulloren që zgjati detyrimin për mbajtjen e maskave në linjat ajrore dhe mjetet e tjera të transportit publik deri më 3 maj.

Kompanitë United, Delta, American dhe Southwest, të cilat cilësohen si katër firmat më të mëdha ajrore në vend, njoftuan se kanë hequr detyrimin për të mbajtur maska në fluturimet e brendshme në përputhje me vendimin e gjykatës.

Në një deklaratë pas vendimit të gjykatës, Administrata e Sigurisë së Transportit të SHBA-së njoftoi se do të ndërmarrin hapat e nevojshëm për të hequr shpejt detyrimin e maskave.

Rregullorja e maskave, e cila ka shkaktuar polemika midis Demokratëve dhe Republikanëve për një kohë të gjatë në SHBA, u zgjat javën e kaluar nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) deri më 3 maj, me çka Republikanët reaguan ndaj vendimit.

Në një deklaratë të datës 13 prill, CDC tha se kishte përsëri një rritje të rasteve të COVID-19, kështu që do të vazhdojë të jetë e detyrueshme për pasagjerët që përdorin autobusë, tragete dhe metro, si dhe transportin ajror, të mbajnë maska deri të paktën deri më maj 3.

Vendimi në fjalë shkaktoi polemika, pasi shumë shtete të SHBA-së nuk kishin detyrim maskash ​​në restorante dhe qendra tregtare. Drejtuesit e kompanive ajrore që operojnë në SHBA i dërguan një letër presidentit amerikan Joe Biden në mars, duke kërkuar që të hiqet kërkesa për maska ​​në avionë.

Vendimi i CDC-së u anulua nga gjykata federale në Florida dhe u theksua se CDC kishte tejkaluar kompetencat e saj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shtator 2022

- Federata Atletikës së Kosovës dhe Departamenti i Sporteve, organizon maratonën “Prishtina 2022”, në të cilën marrin pjesë mbi 500 garues. (Nisja bëhet nga Teatri Kombëtar, ora 9:00)

- Me qëllim të koordinimit ndër-institucional mes Qeverisë dhe Pushtetit Lokal mbahet takimi i përbashkët me Kryeministrin, Albin Kurti, Ministrin e Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, Ministrin e Financave, Hekuran Murati, Ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe Kryetarët e Komunave me ç ‘rast do të diskutohet performanca buxhetore e Komunave dhe Investimet Kapitale, energjia, etj... (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban Konventën Programore të Gruas Demokratike të Kosovës.  (Hotel Emerald, ora 10:00)  

- Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega në Gjilan mban konventën e madhe programore. (Salla e Teatrit të Qytetit në Gjilan, ora ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë bën prezantimin e instalacionit simbolik “Fëmijët në Shkolla”. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, marrin pjesë në hapjen solemne të Qendrës Kulturore Boshnjake, me rastin e festimit të Ditës Kombëtare të Boshnjakëve. (Qendra Kulturore Boshnjake në Prizren, ora 14:00)