18 Prill 2019

Kosova ndalon operimet e aeroplanëve Boeing 737-8 MAX dhe 738-9 MAX

Prishtinë, 12 mars - Autoriteti i Aviacionit Civil i Kosovës (AAC) ka bërë të ditur se Drejtori i Përgjithëm i Autoritetit të Aviacionit Civil përkohësisht ka ndaluar të gjitha operimet e tipeve të aeroplanëve Boeing 737-8 MAX si dhe Boeing 738-9 MAX mbi hapësirën ajrore të Republikës së Kosovës.

Kjo ndales sipas AAC-se është bërë për shkak të hetimeve në vazhdim lidhur me pajisjet e mjeteve ajrore Boeing 737-8 MAX dhe Boeing 738-9 MAX.

AAC njofton se ndalësa hyn në fuqi menjëherë dhe vazhdon deri në njoftimin e rrudhës. 

Edhe Agjencia e Sigurisë së Aviacionit e Bashkimit Europian e ndaloi modelin e avionit të kompanisë Boeing që ka patur dy rrëzime fatale në më pak se 5 muaj.

Rrëzimi i avionit të linjës ajrore “Ethiopian Airlines” ringjalli pikëpyetje rreth sigurisë së avionëve të tipit Boeing 737 Max 8, një nga modelet që përdoren më tepër sot.

Franca, Britania, Gjermania, Malajsia dhe Omani janë shtetet më të fundit që i shtohen vendeve që kanë ndaluar operimin në hapësirat e tyre ajrore të avionëve për pasagjerë të tipit Boeing 737 Max 8, pas rrëzimit të dielën të avionit të linjës ajrore “Ethiopia Airlines”.

Linjat ajrore në vende si Kina, Indonezia, Brazili, Mexica, Australia, Singapori, Koreja e Jugut dhe Norvegjia i patën ndaluar më parë fluturimet me këtë tip avioni, të paktën përsa kohë që vazhdojnë hetimet lidhur me shkaqet e rrëzimit të avionit mbi Etiopi, që shkaktoi 157 viktima. I njëjti lloj avioni i i kompanisë Lion Air pati rënë në muajin tetor, duke shkaktuar 189 viktima.

Megjithatë, kompania Boeing thotë se nuk ka arsye për ndalimin e fluturimit të këtyre tip avionësh dhe se nuk kanë në plan t’u japin rekomandime të reja klientëve për avionin.

Kompania Boeing ka rreth 350 avionë të tipit 737 MAX 8 që fluturojnë në mbarë botën dhe mbi 5 mijë porosi për avionë të tjerë të këtij tipi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 prill 2019 - Klinika e Kirurgjisë së Fëmijëve në Qendren Klinike Universitare i fillon punimet Simpoziumi mbarëshqiptarë i kirurgëve të fëmijëve. (Hotel Internacional Prishtina, ora 8:40)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në bashkëpunim me Agjencinë për Menaxhimin e Emergjencave dhe partneri implementues, Kryqi i Kuq i Kosovës, do të organizojnë një ushtrim fushor në fshatin Maxhunaj në komunën e Vushtrrisë. (Fshati Maxhunaj, ora 10:00)

- Shtëpia Botuese “Faik Konica” organizon promovimin e librit të Dr. Islam Lauka, “Kosova e kërcënuar nga gjarpri i shtëpisë”. (Bibliotekën Kombëtare, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, bashkë me kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, do të bëjnë shpërndarjen e kontratave për 21 përfituesit e granteve nga Fondi Rinor që për qëllim kanë rritjen e punësimit për të rinjtë e vendit tonë përmes zhvillimit të ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti së bashku me Kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, do të përcjellin garën komunale në Kreativitet Kulturor dhe Mendim Kritik. (Objekti i Gjimnazit Natyror "Xhavit Ahmeti" në​ Gjilan, ora 13:30)

- Drejtoresha e misionit të USAID-it Lisa Magno do të flasë me rastin e lançimit të faqes së re të internetit të Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGjK). (Sheshi 21, ora 15:00)

- Federata e Atletike të Kosovës do të mbaj konferencë për media në të cilën do të jepen informatat kryesore rreth organizimit të gjysmë maratonës së këtij viti. (Salla e shtëpisë së sporteve në Prishtinë, ora 15:00)

- Galeria e Qytetit të Gjilanit hap ekspozitën e veçantë të fotografive “Arti i Rrudhave”, të autorit Muhamed Sadriu, e cila do të shpalos fotorgafitë e 21 personave të cilët i kanë mbi 100 vjet, e që e simbolizon shekullin XXI. (Galeria e Qytetit të Gjilanit, ora 17:30)

- Galeria Kombëtare e Kosovës hap ekspoziten "Grouping - Moving - Spreading" Metaxym e cila është kuruar dhe organizuar nga The Activists dhe World Anonimous Society. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)

- Lumbardhi do të prezantojë paraqitjen e parë të këngëtares dhe kompozitores amerikane Chrysta Bell në Kosovë në kuadër të turneut Feels Like Love 2019 dhe epizodit të dytë të Lumbardhi n’Behar. (Lumbardhi në Prizre, ora 21:00)