07 Korrik 2020

Kompanitë e autobusëve nga Anamorava paralajmrojnë protesta

Gjilan, 23 qershor - Njëri ndër sektorët më të prekur nga pandemia ishte ai i autobusëve të cilët nuk kanë punuar për rreth tre muaj duke u dëmtuar tejmase.

Shoqata e Transportuesve të Udhëtarëve "Anamorava", në Gjilan  ka diskutuar për rifillimin e punës pas pandemisë, ku janë duke punuar me humbje jo vetëm 78 ditë pandemie.

Kryetari Rexhep Sejdiu, tha se kanë pritur mbështetje nga Komuna e Gjilanit dhe qeveria e cila nuk ka ndodhur.

Ai tregoi se kompanitë po ballafaqohen me mos realizimin e të hyrave të mjaftueshme gjatë operimit, ku ka mungesë udhëtarësh sikur para pandemisë.

Problem sipas tyre janë edhe taksit ilegale gjatë punës, ku shoqata janë ankuar në komunë, polici e ministri, por skanë ndërmarr veprime.

Ata u ankuan për mospërkrahje e operatorëve nga qeveria për dëmet e shkaktuara gjatë pandemisë.

"Nuk ka veprime dhe ne duhet realizojmë protesta e greva", tha Rexhep Sejdiu.

Kryetari i Shoqatës së Transportuesve të Udhëtarëve "Anamorava", tha se po kërkojnë të drejtat e tyre dhe jo asgjë që nuk mund të realizohet.

Naser Kastrati, kërkoi të relizohet një protestë- marsh me autobusë nëpër qytet dhe mos hyrja në stacion.

 

/syri/

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Korrik 2020

- Dr. Basri Sejdiu do të mbajë konferencë për media lidhur me vendimin e Bordit Drejtues për shkarkimin nga detyra e drejtorit të përgjithshëm të SHSKUK. (QKUK, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë Selim Selimi do të vizitoje Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj takim me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami me të cilën do të bisedoj lidhur me pagesën e pagave të  punëtorëve nga pakoja emergjente, tërheqjen e mjeteve për punëtorë nga fondi i kursimeve si dhe eliminimin e gabimeve teknikeve gjatë  aplikimit për pakon fiskale emergjente. (Kabineti i ministres Bajrami, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi pas takimit me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami do të mbaj konferencë për shtyp, ku do të ju njoftojë lidhur me këtë takim. (Zyret e Sindikatës në objektin e ish Gërmisë, ora 11:45)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flet nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Me hapjen e ekspozitës multimediale në hapësirat e SENSE Qendrës në Pulë, Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë nisin kampanjën me titull: Srebrenica 25: Së bashku kundër virusit të mohimit në ditën kur në vitin 1995 ka rënë Srebrenica. (Transmetim direkt livestream http://srebrenica.sensecentar.org, ora 17:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Malësi e Vogël dhe Gexhë. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Skender Kastrati” në fshatin Malësi e Vogël, ora 19:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Ratkoc, Dejnë, Vrajak dhe Bratotin. (Objekti i Shkollës  Fillore të Mesme të Ulët “4 Dëshmorët” në fshatin Ratkoc, ora 20:00)