11 Gusht 2020

Infrakos kërkon ndryshimin e ligjit për hekurudha

Prishtinë, 4 tetor - Me Ligjin aktual për Hekurudhat, parashihet që vija ndërtimore të jetë 25 metra distancë nga aksi i hekurudhës.

Por, kjo distancë duket e madhe për shefin e “Infrakosit” Agron Thaçi, i cili kërkon plotësim ndryshimin e ligjit.

Edhe nëse një pronë është private, sipas ligjit aktual në Kosovë, nuk mund të ndërtohen objekte në afërsi prej 25 metrash nga hekurudhat.  Për shkak të ndërtimeve të tilla, janë ngritur padi të shumta nga “Infrakosi”.

Por, shefi i kësaj kompanie, Agron Thaçi, për Radio Kosovën ka thënë se në ligjin aktual nuk janë marrë parasysh specifikat e rajoneve të caktuara dhe për këtë arsye ai kërkon ndryshimin e këtij ligji.

“Pretendojmë që në një të ardhme të afërt të bëjmë amendamentimin përkatësisht plotësim ndryshimin e ligjit, pikërisht të merremi me këto distanca, sepse konsideroj unë dhe ne në përgjithësi si hekurudhë se gjatë hartimit të ligjit nuk janë marrë parasysh specifikat, nuk janë trajtuar sa duhet hapësirat urbane dhe jashtë-urbane. Por është marrë një shabllon prej 25 metrave që në rastin e Prizrenit, Prishtinës dhe disa komunave nuk është domosdoshmërish të respektohen, mund të jenë distanca edhe më të vogla”, thotë Thaçi.

Ai thotë se në plotësim ndryshimin e ligjit duhet pasur parasysh edhe legjislacionin e vendeve të tjera. Ndërtimet e larta që e kanë shkelur këtë ligji, janë bërë kryesisht në Komunën e Prizrenit. Pasi që rrënimi i tyre duket i vështirë, Thaçi thotë se aty do të ndërtohen mure mbrojtëse.

“Ne me mure mbrojtëse kundër zhurmës, do të barikadohemi aty, do ta shfrytëzojmë pronën tonë, do të krijojmë akces transportit dhe trenit deri në stacion pa asnjë problem. Mirëpo nuk do të jetë e përshtatshme për ata që i shfrytëzojnë ato objekte”, thotë ai.

Shefi i kompanisë që ka mision t’i rrisë dhe mirëmbajë vijat hekurudhore për operim, kërkon edhe ri-funksionalizimin e linjës Xërxe-Prizren, që mund të jetë një linjë turistike. Ai thotë se këtë çështje ia ka hapur edhe kryeministrit në detyrë, Ramush Haradinaj. E në hapësirën ku ndodhet stacioni i vjetër i trenit në Prizren, mund të zhvillohet ndonjë projekt atraktiv, ku në mes mund të qarkullojë treni nostalgjik, ashtu siç ekzistojnë nëpër disa metropole botërore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 Gusht 2020 - Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e Kosovës, linjën 10, në stacionin hekurudhor në Miradi. (Miradi, ora 10:00 - nisja për medie nga parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 9:30)

- Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani viziton Komunën e Mitrovicës së Jugut. (Ndërtesa e komunës, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e Auditimit për Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, për vitin e përfunduar më 31 dhjetor 2019. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, do të vizitojë Komunën e Malishevës ku do te takohet me kryetarin Ragip Begaj. (Objekti i Komunës, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme do të pranojë donacion nga kompania “Sezin” nga Turqia me ndihmën e Ambasadës së Republikës së Turqisë në Kosovë, ku do të dhurohen maska dhe pajisje tjera mjekësore. (Para objektit qendror të MPB-së, ora 10:00)

- Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani viziton mban ashkëbisedim me të rinjët lidhur me çështje të ambientit. (Te Liqeni  Hapësira pranë urës nga ana e Suhodollit, Mitrovicë e Jugut, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri viziton Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës për të diskutuar rreth rimëkëmbjes ekonomike. (Ndërtesa e TRUST-it, Rruga "Agim Ramadani", ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet nga analiza e burimit të problemeve në mos zbatimin e rekomandimeve të Auditorit të Përgjithshëm nga komunat. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

 - Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani viziton FAFOS​ në Mitrovicë të Jugut. (Mitrovicë e Jugut, ora 11:30)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit diskuton lidhur me programin legjislativ për vitin 2020 respektivisht të Projektligjeve të Ministrisë së Drejtësisë si dhe për gjendjen në Institucionet Korrektuese në Republikën e Kosovës për shkak të Pandemisë me Covid-19. (Salla e seancave plenare, ora 13:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton raportin e panelit përzgjedhës për shqyrtimin e aplikacioneve, intervistim dhe listën e ngushtë të kandidatëve për Avokat të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgon dëshmitë e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:30)

- Organizata ETEA dhe Biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojn takim me shkrimtarin dhe kryetarin e Akademisë së Shkencave dhe Arteve, Mehmet Kraja. (Qendra për Edukim dhe Kulturë “Libart” në objektin e bibliotekës “Hivzi Sulejmani” në lagjen “Dardania”, ora 18:00)  .