06 Dhjetor 2022

Arabia Saudite ndalon të gjitha fluturimet ndërkombëtare për shkak të virusit

Riad, 21 dhjetor - Arabia Saudite ka vendosur të pezullojë të gjitha fluturimet ndërkombëtare për një javë, përveç rasteve të jashtëzakonshme, pas lajmeve për një lloj të ri të koronavirusit.

Agjencia zyrtare saudite e shtypit (SPA) citoi burime nga Ministria e Brendshme duke theksuar se ndalimi i udhëtimit mund të zgjatet për një javë tjetër.

Arabia Saudite ndërmori këtë hap "bazuar në atë që Ministria e Shëndetësisë e paraqiti në lidhje me përhapjen e një lloji të ri të koronavirusit në disa vende", tha SPA.

Rastet e jashtëzakonshme janë fluturimet e huaja që ndodhin aktualisht brenda Mbretërisë, të cilëve u lejohet të largohen.

Vendi po ashtu pezulloi hyrjen në Mbretëri përmes tokës dhe porteve detare për një javë.

Ata që janë kthyer nga vendet evropiane ose ndonjë prej vendeve me rrezik të lartë pas 8 dhjetorit duhet të izolohen për dy javë nga data e hyrjes në Mbretëri.

Ata po ashtu duhet të kryejnë një test mbi COVID-19 gjatë periudhës së izolimit dhe ta kryejnë testin çdo pesë ditë.

"Kushdo që është kthyer nga ose ka kaluar nëpër një vend evropian ose ndonjë vend ku është shfaqur lloji i ri gjatë tre muajve të fundit, duhet të kryejë një test mbi COVID-19", shtoi SPA.

Lëvizja e mallrave, zinxhirëve të furnizimit nga vendet ku lloji i ri i COVID-19 nuk është shfaqur përjashtohen nga masat, tha SPA.

Kufizimet e udhëtimit do të rishikohen në përputhje me zhvillimet e lidhura me virusin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)