16 Korrik 2020

Aeroporti Daxing i Pekinit nis sezonin dimëror me fluturime të shumta

Pekin, 28 tetor - Aeroporti i sapohapur Ndërkombëtar Daxing i Pekinit çeli sezonin dimëror që pritet të jetë i ngarkuar, me më shumë linja të reja ajrore.

Gjatë sezonit që do të zgjasë deri në fund të marsit 2020, 15 kompani ajrore do të ofrojnë shërbime të reja me 120 rrugë ajrore të vendosura.

Ky aeroport ka vendosur masa më të efektshme të inspektimit doganor dhe ofron më shumë lehtësira për udhëtarët ndërkombëtarë.

Aeroporti Ndërkombëtar Daxing, i cili u hap zyrtarisht në shtator, pritet të jetë një nga aeroportet më të ngarkuar në botë. Ai gjithashtu është një ndër aeroportet më të përparuar me shërbimet më të mira inteligjente dhe me teknologjinë më të përparuar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 Korrik 2020

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme lidhur me miratimin e deklaratës politike në mbështetje të riafirmimit të vlerave të UÇK-së dhe Shtetit të Kosovës. (Shtëpia e kulturës "Xhemajli Berisha", ora 10:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi bashkë me inspektorët e tregut do të vizitojë disa operator ekonomik për të parë nga afër zbatueshmërinë e masave anti COVID-19. (MTI, ora 10:45)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Fushë Kosovës ku do te takohet me kryetarin Burim Berisha. (Ndërtesa e komunës, ora 11:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, do të vizitojë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. (Objekti i AKSP-së në Vushtrri, ora 11:00)

- ADMOVERE e të mbështetur nga KFOS publikon promovimin e raportit "Sfidat e Komunitetit Rom, Ashkali dhe Egjiptian në Kosovë gjatë pandemisë Covid-19". (Zyret e ADMOVERE-s në Ulpianë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe kryetari i Komunës se Fushë Kosovës Burim Berisha vizitojn lokacionin e Muzeut të Natyrës tek Pishat, mbi fshatin Bardh i Madh. (Bardh i Madh, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së Qendrës për Edukim dhe Kulturë “Libart” dhe “Bibliotekës Qarkulluese”. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani”, Lagjja “Dardania”, ora 15:30)

- Mbahet dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2021 për banorët e lagjeve I, II,II,IV dhe V të qytetit të Rahovecit. (objekti i Shkollës së Mesme të Lartë “Xhelal Hajda-Toni”,  ora 19:00)