19 Nëntor 2019

Windows 7 me i shpejt së Vista

SHBA, 1 Mars - Përmirësimi i performancës është njëra nga gjërat që Microsoft-i synon të arrijë me Windows 7, ndërkohë që shumë testues kanë thënë se sistemi operativ i ri Windows duket më i vrullshëm se Vista.

Por testet e Windows 7 Release Candidate në Qendrën e Testeve të PC World treguan se derisa Windows 7 ishte më i shpejtë në testin tonë WorldBench 6, përdoruesit vështirë se mund ta vërejnë ndryshimin.

Kemi instaluar Windows 7 Release Candidate në tre sisteme (dy desktopë dhe një laptop) dhe kemi realizuar me ta testin tonë World Bench 6. Pastaj i kemi krahasuar rezultatet me ato që kemi marrë nga tre sistemet e njëjta me Windows Vista. Secili PC ishte më i shpejtë me Windows 7, por përmirësimi në total nuk kalonte 5 për qind, prag i cili nuk ndikon nëse përdoruesi dëshiron ta ndiejë ndryshimin.

Dallimi më i madh ishte vetëm 4 pikë – 102 për Vista kundër 106 të Windows 7 në desktop HP Pavilion a6710t. Desktopi Maingear M4A79T Deluxe kishte përmirësime për 1 pikë (nga 138 me Vista në 139 me Windows 7), kurse laptopi Dell Studio XPS 16 kishte përmirësim për 2 pikë, nga 97 me Vista në 99 me Windows 7.

Kompleti WorldBench6 përbëhet nga një numër testesh duke përfshirë dhjetë aplikacione të zakonshme, të cilat përfshijnë Microsoft Office, Firefox dhe Photoshop. Në teste individuale rezultatet ishin shumë afër njëra-tjetrës. Një përjashtim i dukshëm ishte Nero 7 Ultra Edition, ku Windows 7 e tejkalonte Vista-n në mënyrë të dukshme (mes 12 dhe 26 për qind më shpejt, varësisht nga PC-ja që kemi përdorur).

Drajveri

Edhe pse duhet ta konfirmojmë këtë pohim, drejtori i Qendrës së Testeve të PC World, Jeff Kuta, thekson se dallimi në rezultatet e testit të Nero 7 mund të jetë për shkak të drajverëve të përditësuar të hard diskut në Windows 7. Përmirësimet në përkrahjen e diskut në Windows 7 do të jenë më të dukshme në një aplikacion si Nero, i cili e përdor hard diskun shumë. Ngjashëm, rezultatet nga testi WorldBench 6 me WinZip, një aplikacion tjetër i varur nga hard disku, kanë treguar performancë më të mirë me Windows 7.

Gjithashtu kemi vërejtur ngritje të shpejtësisë deri në 7 për qind në testin me Autodesk 3ds max 8.0 SP3 (DirectX) në desktopin HP Pavilion, i cili kishte kartën grafike nVidia GeForce 9300GE. Drajverët e nVidia duket se ishin më të përshtatshëm për Windows 7 se për Windows Vista.
Për dallim, secili nga tre sistemet kërkonte më shumë kohë që të përfundonte testet në Microsoft Office dhe Firefox kur ishin duke punuar në sistemin operativ të ri sesa kur ishin duke punuar në Windows Vista.

Windows 7 nuk është ende final

Tiparet e Windows 7 me siguri nuk do të ndryshojnë në versionin final, por kemi pasur parasysh që jemi duke testuar një Release Candidate të Sistemit Operativ; inxhinierët e Microsoft-it mund të kenë gjetur mënyrën se si të ndryshojnë kodin për të përmirësuar performancën.

Nëse testet e ardhshme të versionit final të Windows 7 do të konfirmojnë këto rezultate preliminare, shumë përdorues të Windows do të zhgënjehen. Ankesa më e madhe rreth Windows Vista ka qenë se ai ishte më i ngadalshëm se Windows XP. Nëse Windows 7 nuk ka përmirësime të dukshme në performancë për dallim nga Vista, mund të dështojë që t'i bindë njerëzit të largohen nga Windows XP.

Mund të ketë fusha të tjera të cilat nuk kemi mundur t'i zbulojmë në testet tona – si për shembull koha e startimit, në të cilin Windows 7 mund ta tejkalojë dukshëm Vista-n. Mënyra më e mirë për të përjetuar performancën e Windows 7 është të shkarkoni Release Candidate dhe ta testoni në sistemin tuaj.

Si i kemi testuar

Kemi përdorur tre PC në testet tona: desktopin Maingear M4A79T Deluxe, HP Pavilion a6710t dhe Dell Studio XPS 16. Maingear i fuqishëm vjen i pajisur me procesorin 3.2GHz AMD Phenom II X4 955 Black Edition i përforcuar në 3.71GHz, 4GB memorie dhe kartë grafike ATI Radeon HD 4890. HP Pavilion, desktop mjaft i fuqishëm, ka procesor 2.6GHz dual-core Pentium E5300 me 3GB memorie dhe kartë grafike nVidia GeForce 930GE. Dhe përfundimisht, laptopi Dell Studio XPS 16 ka procesor 2.4GHz Intel Core 2 Duo, 4GB memorie dhe kartë grafike ATI Mobility Radeon HD 3670.

Në të tre sistemet kemi përdorur testin WorldBench 6 në një instalim të pastër të Windows Vista Ultimate SP1 32-bit, duke e përsëritur procesin me Windows 7 Release Candidate (edhe ky në versionin 32-bit). Kemi azhurnuar dy sistemet operative me Windows Update dhe kemi instaluar drajverët më të rinj të harduerit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 nëntor 2019 - Banka Qendrore e Republikës së Kosovës organizon konferencën ndërkombëtare të nivelit të lartë me titull: “Rreziqet dhe mundësitë në një sektor financiar dinamik-rruga zhvillimore”, që do të mbahet në kuadër të shënimit të 20 vjetorit të themelimit të BQK-së. (Hotel Swiss Diamond, ora 8:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në shënimin e 20 vjetorit të themelimit të BQK-së. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:00)

- Punëtorët teknik të qendrës studentore, punëtorët teknik të disa shkollave që menaxhohen nga komuna e Prishtinës, punëtorë teknik të Universitetit të Prishtinës, punëtorë të sigurimit fizik të UP-së dhe QMF-ve, punëtorët teknik të disa shkollave në Gjilan do të ndalin punën e tyre në shenjë pakënaqësie për pagën e tyre të ulët. (Protesta mbahet ne vendete e tyre te punës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e njëmbëdhjetë e rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa. (Objekti i Komunës së Rahovecit, ora 10:00)

- Zyra e BE-së në bashkëpunim me Këshillin Gjyqësor të Kosovës do të organizojë një vizitë në Gjykatën Themelore në Prishtinë në të cilën do të diskutojë për zhvillimet dhe arritjet në operacionalizimin dhe digjitalizimin e bazës kombëtare të të dhënave të evidencës penale, e zbatuar nga Sistemi qendror kombëtar i evidencës penale. (Gjykata Themelore e Prishtinës, ora 10:15)

- Mbahet ceremonia e ndërrimit të komandës në mes të Komandantit në largim të KFOR-it, gjeneralmajor Lorenzo D’addario dhe Komandantit në ardhje të KFOR-it, gjeneralmajor Michele Risi. (Kampi i Shtabit të Përgjithshëm të KFOR-it Film City, ora 10:30 - mediet duhet të arrijnë tek Porta kryesore e Kampit Film City jo më vonë se ora 9:30)

- Presidenti Thaçi dhe Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e ndërrimit të Komandës së KFOR-it. (Film City, ora 10:25)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti dhe Zëvendësdrejtori i Fondi Monetar Ndërkombëtar, Tao Zhang mbajnë konferencë për media. (Swis Diamand Hotel, ora 10:45)

- Zyra e UNICEF-it në Kosovë do të mbajë aktivitet me fëmijët në kuadër të shënimit te 30 vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës. (Sheshin “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, pret në takim ministrin e Mbrojtjes të Italisë, Lorenzo Guerini. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare FIQ organizon publikimin e analizës së Legjislacionit të Kosovës lidhur me Filantropinë dhe OJQ-të, me autor Qerkin Berisha. (Zyret e FIQ, Resource Center në Pejton, ora 14:00)

- Ambasadorja e Francës, Marie-Christine organizon pritje ku do të dekorojë znj.Blerta Zeqiri, ''Kalorëse në Urdhrin e Artit dhe Letërsisë''. (Rezidenca e Francës, ora 18:30)

- HANDIKOS organizon ceremoninë e hapjes së  ekspozitës me fotografi  “EmbraceMe-Kosovo”, me portrete nga jeta e nëntë personave nga Kosova, të punuara nga fotografja holandeze Karin Brongers. (Shtëpia e Evropës, ora 19:00)