19 Nëntor 2019

Microsoft lëshon seritë Windows Phone 7 për celularët

SHBA, 2 mars - Microsoft ka lëshuar versionin e fundit të sistemit të tij të shfrytëzimit për telefonat mobilë, të quajtur seritë Windows Phone 7.

Programi ka një ndërfaqe përdoruesi të ri skicuar dhe ka të inkorporuar shumë nga shërbimet e Microsoft, si lojërat Xbox LIVE dhe shërbimin muzikor Zune.

Programi u prezantua në një ngjarje në Kongresin Botëror të Mobilëve në Barcelona. Sipas firmës kërkimore Canalys, programi i Microsoft aktualisht ka rreth 9% të tregut të telefonave të mençur.

Kjo e vendos atë të katërtin në tregun botëror pas Symbian, Rim (prodhuesit e Blackberry) dhe sistemit të shfrytëzimit iPhone të Apple. Sistemi i ri pason lëshimin e Windows Mobile 6.5 në Tetor 2009.

“Ky është padyshim një hap gjigand përpara”, i tha analisti Pete Cunningham i Canalys BBC-së. “Microsoft ka vuajtur shumë me Windows Mobile 6 dhe 6.5 dhe ka humbur pjesë nga tregu.”

Pavarësisht, tha ai, firma nuk mund të rrinte “në hijen e trofeve të saj”. “Edhe pse duket i mirë dhe konkurrues sot, firmat e tjera ende nuk i kanë hapur letrat e tyre.

“Ai nuk lëshohet për tetë apo nëntë muaj të tjerë dhe kjo është një kohë e gjatë në botën e celularëve.”

Për shembull, në më pak se 30 muaj Apple ka pretenduar 15% të tregut të telefonave të mençur, sipas grafikëve të Canalys, ndërsa sistemi Android i Google ka pretenduar 5% të tregut në vetëm dy vjet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 nëntor 2019 - Banka Qendrore e Republikës së Kosovës organizon konferencën ndërkombëtare të nivelit të lartë me titull: “Rreziqet dhe mundësitë në një sektor financiar dinamik-rruga zhvillimore”, që do të mbahet në kuadër të shënimit të 20 vjetorit të themelimit të BQK-së. (Hotel Swiss Diamond, ora 8:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në shënimin e 20 vjetorit të themelimit të BQK-së. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:00)

- Punëtorët teknik të qendrës studentore, punëtorët teknik të disa shkollave që menaxhohen nga komuna e Prishtinës, punëtorë teknik të Universitetit të Prishtinës, punëtorë të sigurimit fizik të UP-së dhe QMF-ve, punëtorët teknik të disa shkollave në Gjilan do të ndalin punën e tyre në shenjë pakënaqësie për pagën e tyre të ulët. (Protesta mbahet ne vendete e tyre te punës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e njëmbëdhjetë e rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa. (Objekti i Komunës së Rahovecit, ora 10:00)

- Zyra e BE-së në bashkëpunim me Këshillin Gjyqësor të Kosovës do të organizojë një vizitë në Gjykatën Themelore në Prishtinë në të cilën do të diskutojë për zhvillimet dhe arritjet në operacionalizimin dhe digjitalizimin e bazës kombëtare të të dhënave të evidencës penale, e zbatuar nga Sistemi qendror kombëtar i evidencës penale. (Gjykata Themelore e Prishtinës, ora 10:15)

- Mbahet ceremonia e ndërrimit të komandës në mes të Komandantit në largim të KFOR-it, gjeneralmajor Lorenzo D’addario dhe Komandantit në ardhje të KFOR-it, gjeneralmajor Michele Risi. (Kampi i Shtabit të Përgjithshëm të KFOR-it Film City, ora 10:30 - mediet duhet të arrijnë tek Porta kryesore e Kampit Film City jo më vonë se ora 9:30)

- Presidenti Thaçi dhe Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e ndërrimit të Komandës së KFOR-it. (Film City, ora 10:25)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti dhe Zëvendësdrejtori i Fondi Monetar Ndërkombëtar, Tao Zhang mbajnë konferencë për media. (Swis Diamand Hotel, ora 10:45)

- Zyra e UNICEF-it në Kosovë do të mbajë aktivitet me fëmijët në kuadër të shënimit te 30 vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës. (Sheshin “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, pret në takim ministrin e Mbrojtjes të Italisë, Lorenzo Guerini. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare FIQ organizon publikimin e analizës së Legjislacionit të Kosovës lidhur me Filantropinë dhe OJQ-të, me autor Qerkin Berisha. (Zyret e FIQ, Resource Center në Pejton, ora 14:00)

- Ambasadorja e Francës, Marie-Christine organizon pritje ku do të dekorojë znj.Blerta Zeqiri, ''Kalorëse në Urdhrin e Artit dhe Letërsisë''. (Rezidenca e Francës, ora 18:30)

- HANDIKOS organizon ceremoninë e hapjes së  ekspozitës me fotografi  “EmbraceMe-Kosovo”, me portrete nga jeta e nëntë personave nga Kosova, të punuara nga fotografja holandeze Karin Brongers. (Shtëpia e Evropës, ora 19:00)