20 Tetor 2019

Microsoft arrin 800 milionë përdorues të "Windows 10"

New York, 10 mars - Kompania Microsoft njoftoi se sistemi i saj operativ "Windows 10" po operon tani në mbi 800 milionë pajisje aktive në mbarë botën, shifër kjo shumë pranë qëllimit për arritjen e 1 miliard përdoruesve.

Numri u publikua të enjten në rrjetin social "Twitter" nga një prej anëtarëve të kompanisë.

U deshën pothuajse 3 vjet dhe 8 muaj që "Windows 10" të arrinte 800 milionë përdorues pas daljes së parë në korrikun e vitit 2015. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 tetor 2019

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi dhe në mbështetjen e Ambasadës Amerikane në Kosovë dhe UN Women-it, mbahet “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit” me ç‘rast do të organizohet konferencë ndërkombëtare me moton “Drejtësia rikthen dinjitetin e viktimave”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetarin e Odës Ekonomike Indiano-Kosovare, Anil Mishra. (Zyra e kryetarit, ora 11:45)

- Familja Hoxha mban konferencë për media për të shprehur zhgënjimin me Qeverinë Rama për neglizhencën në zbardhjen e fatin e Remzi Hoxhes. (Hotel The Plaza Tirana, orën 10:00)