06 Prill 2020

Florida, ulet me sukses anija kozmike Discovery

Florida, 22 prill - Anija kozmike, Discovery është ulur në bazën e NASA-s në Cape Canaveral të Floridas.

7 astronautët e anijës mbyllën me sukses një mision në hapësirë që zgjati 15 ditë. NASA duhej ta kishte ulur ditën e djeshme anijen, por shkak për shtyrjen u bë koha e keqe. Discovery transportoi tre femra dhe me praninë e një femre tjetër në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor vendoset një rekord i ri.

Discovery do pasohet edhe nga tre misione të tjera të ngjashme me anijet kozmike shuttle, para se ky projekt të mbyllet përfundimisht. Gjatë misionit janë kryer 3 shëtitje në hapësirë për të zevendësuar një sarbator.

Pas vitit 2010, amerikanët duhet të presin edhe disa vite për të cuar vetë njerëz në hapësirë, pasi NASA ka planifikuar zhvillimin e strategjive të reja për të cuar njerëz në hapësirë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Prill 2020

- Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRrE) mban seancën e dytë me radhë. (Zyrat e ZRrE-së, ora 10:00)

- Përfaqësues të AAK-së mbajnë konferencë për medie rreth situatës emergjente në ekonomi si pasojë e pandemisë së Coronavirusit. (Selia e AAK-së, ora 13:00)