02 Qershor 2020

"Discovery" në fluturimin e kthimit në Tokë

Florida, 19 prill - Anija hapësinore "Discovery" dhe shtatë anëtarët e saj të ekuipazhit gjenden në kthim e sipër për në Tokë.

Detyrë kryesore gjatë dhjetë ditëve punë të ekuipazhit në stacionin hapësinor ndërkombëtar ISS ishte montimi i një cisterne të re amoniaku për sistemin e ftohjes të ISS-së.

Anija hapësinore pritet të kthehet në Tokë nesër në mëngjes.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00) 
   
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)