24 Qershor 2018

Apple kërkon falje për ngadalësimin e funksionimit të iPhone-ave

New York, 30 dhjetor - Kompania amerikane "Apple" ka kërkuar falje për vendimin e saj për të ngadalësuar me qëllim funksionimin e telefonave të vjetër, me qëllim për të mbrojtur baterinë.

Ndërkohë, kompania tha se do ta ulë me 50 dollarë zëvendësimin e baterisë së "iPhone"-ave vitin e ardhshëm, duke e bërë koston 29 dollarë për "iPhone 6" që nga fundi i janarit të vitit të ardhshëm.

Një përditësim i softuerit në fillim të vitit të ardhshëm do t'u japë përdoruesve më shumë njohuri për jetën e baterisë.

Gjigandi i teknologjisë e pranoi javën e kaluar se ka përdorur përditësime softuerike për të kufizuar punën e "iPhone"-ave të vjetër që mund të kenë probleme të baterisë, që mund të bënin që ata të fikeshin papritur.

Një gjë e tillë solli kritika masive në mbarë botën. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Qershor 2018  - Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi Inject, organizon tryezën me temë 'Si ta parandalojmë dhunën ekonomike?', ku edhe do të prezantohet Iniciativa për Ndryshimin e Ligjit për Familjen, gjegjësisht saktësimi i dispozitave ligjore në lidhje me ndarjen e pasurisë së përbashkët bashkëshortore. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Komuna e Gjilanit dhe organizata “Let’s Do It Kosova' te mbështetur nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor organizojn aksion pastrimi në kuadër të fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” në Gjilani. (Para teatrit të Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e diplomimit të kadetëve të Forcës  së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma 'Skënderbeu’, në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes,  në Ferizaj, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian dhe Ministria e Integrimit Evropian organizojn takimin iniciues për nisjen e programimit të programeve kombëtare për Kosovën, IPA 2019 dhe IPA 2020, të financuara nga Bashkimi Evropian. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Financa mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin nr.06/L-072 për Institucionet Mikrofinanciare dhe Institucionet Financiare Jobankare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj e viziton Komunën e Klinës ku do te takohet me Kryetarin Komunës, drejtorët dhe asamblistët. (Objekti i Komunës se Klinës, ora 14:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj takohet me familjarë  të dëshmorëve, biznese lokale, persona nga fusha e artit, sportit, muzikës, OJQ, etj, të Komunës së Klinës. (Objekti i Komunës se Klinës, ora 15:00)