21 Shkurt 2020

Teknologji

Australi, telefon funksional edhe kur nuk ka valë

Canaberra, 13 korrik - Disa kërkuës australianë kanë arritur të zhvillojnë një software që të lejon të flasësh në celular edhe nëse nuk ke valë. Teknologjia që inkorporon valët e kullave të telefonisë së... Lexo

Krijohet, Mouse i padukshëm

SHBA, 12 korrik - Studenti i Massachusetts Institute of Technology (MIT), Prnav Mistri, për 20 dollar krijoi një mouse të padukshëm! Ky zbulim i quajtur Mouseless është... Lexo

Google dhe Kina zgjasin kontratën

Pekin, 12 korrik - Kompania virtuale Google dhe qeveria e Kinës kanë arritur një marrëveshje duke i dhënë fund kontradiktave të muajve të fundit. Nuk dihet ende... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 shkurt 2020  - Mbahet takimi i 178-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Grupi për Ballkan dhe anëtarët e tjerë të Grupit për Politika dhe Avokim Kosovë – Serbi mbajnë tryezën e diskutimit për të arriturat e dialogut teknik Kosovë – Serbi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi (zyra e kryetarit, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në akademinë përkujtimore për heroin Shaban Polluzha, me rastin e 75 vjetorit të rënies së tij. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetaren e Kuvendit të Republikës, Vjosa Osmani (zyra e kryetarit, ora 15:00)

- Kryeparlamentarja Osmani mban fjalim para kuvendarëve të Gjilanit e më pas viziton shkollën fillore “Thimi Mitko”. (Salla e Kuvendit te Komunës së Gjilanit, ora 15:30)

- Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani dhe Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri do të shkojnë për vizitë ngushëlluese në familjen Bllaca. (Gjilan, ora 17:00)

Festivali Nderkombetar i Animacionit Anibar organizon natën e shfaqjes së filmit Please Vote for Me" dhe dhurimit të librit nga truAktiv. (Kinema "Jusuf Gërvalla" në Pejë, ora 19:00)