26 Shkurt 2021

Spanja do të humbasë 50 milionë euro në vit me largimin e Mess

Barcelonë, 27 gusht - Dalja e superyllit të Barcelonës, Lionel Messi do të privojë thesarin spanjoll prej 50 milionë euro në taksa të paguar në vit.

E përditshmja spanjolle "Sport" të mërkurën tha se largimi nr. 10 i Argjentinës nga Barcelona do të godasë klubin dhe thesarin spanjoll.

Ekipi anglez Manchester City dëshiron të nënshkruajë me Messin.

Messi, 33-vjeçar, është një produkt i pastër i Barcelonës që vjen nga akademia e famshme e të rinjve të klubit, La Masia. Ai luan për Barcelonën që nga viti 2005.

Sipas "Forbes", ylli i futbollit fitoi 104 milionë dollarë këtë vit.

"Kontrata e tij aktuale me Barcelonën është deri në sezonin 2020-21 dhe i paguan atij mbi 80 milionë dollarë në vit", bëri të ditur "Forbes".

Përveç kësaj, Messi fiton 32 milionë dollarë nga reklamat.

Messi është një nga sportistët më të famshëm në botë dhe është sponsorizuar nga shumë brende të njohura si Adidas, Gatorade, Huawei, Mastercard dhe Pepsi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet pranë objektit të Komunës së Prishtinës. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)