19 Tetor 2018

Përmbyllet projekti i vizatimit të mureve dhe hapjes së fushës sportive

Prishtinë, 11 maj - Sot përmbyllet projekti i vizatimit të mureve dhe hapjes së fushës sportive së restauruar nga organizatat “The Way” në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës.

Organizata “The Way” ka realizuar këtë projekt nga artistë kosovarë dhe të huaj dhe synon që përmes artit të arrijë të promovojë vlera.

Përfaqësuesja e organizatës “The Way”, Gëzime Gegaj, ka theksuar se Komuna e Prishtinës duke parë këtë iniciativë ka marrë masa që të restaurojë këtë hapësirë dhe tani të jetë funksionale për të rinjtë.

“Komuna pasi e ka pa që projekti ka dalë mirë ka vendosur të restaurojë atë fushë sportive. Në përmbyllje të projektit do të jetë prezent drejtori i Kulturës dhe përfaqësues nga komuna e Prishtinës, gjithashtu qytetarë tjerë”, ka shpjeguar për InfoKomunën përfaqësuesja e organizatës “The Way”, Gëzime Gegaj.

Sipas saj, numri i hapësirave, të cilat duhet t'i shërbejnë të gjithëve, e në fakt duket se nuk hyjnë në punë për asgjë, po rritet gjithnjë e më shpejt. “Ne kemi për qëllim të luftojmë këtë dukuri përmes artit”.

 

/infokomuna/

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 tetor 2018 - Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavusoglu. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Oda e Fizioterapeutëve të Kosovë organizon ditë e dytë të Kongresit e I-rë Ndërkombëtar të  Fizioterapisë në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës mirëpret një ekspozitë me titull "Studio Alix: një shekull fotografi të Pireneve", e propozuar nga shoqata franceze "Écrits de lumière". (Aleanca Franceze në Prishtinë, rruga Lah Nimani, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, merr pjesë në vënien e gurthemelit të Qendrës së Banimit Social në Malishevë. (Lagjja Mirëdita në Malishevë, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në përurimin e fillimit të punimeve të sheshit të Obiliqit. (Qendra e qytetit në Obiliq, ora 14:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, mban nesër (e shtune) takim me strukturat drejtuese të degëve të Nismës në Malishevë, Suharekë dhe Rahovec. (Restaurant Bimi 3 në Malishevë, ora 15:00)

- Kuratori i ekspozitës, fotografi francez Loïc Chauvin, specialist i fotografisë shqiptare, do të organizojë një masterclass rreth historisë së fotografisë shqiptare për studentët dhe fotografët. (Kino Armata, ora 16:00)

- Në edicionin e Festivalit Ballkanik të pjekjes dhe promovimit të rakisë, 'Rakia Fest', mbahet tribunë shkencore 'Rakia si mundësi e rritjes se mireqenjes se ekonomive familjare në viset e pasura me pemë. Investimet në funksion të joshjes së popu tës rurale për prodhimin artizanal të rakisë'. (Etnokompleksit të fshatit Kukaj, ora 12:00)