12 Prill 2021

Murinjo te Siti, Mançini te Juve

Milano, 23 mars - Zhoze Murinjo mund të marrë sërish vendin e RobertoMançinit, por me ndryshimin e vetëm, që këtë herë italiani nuk do tëmbetet pa punë siç ndodhi tek Interi, por do të ulet direkt në njëpankinë tjetër. Dhe çfarë pankine, atë të Juventusit.

Kryqëzimi, dhe pse jo magjik, po aq intrigues, është hipotekuar nga “Sunday Express” e “Sunday Mirror”. Në fakt, për të parin flitet për një çek praktikisht të bardhë, që sheiku Mansur e ka gati për Murinjon, të cilit i është kërkuar “të shkruajë çmimin e tij” për transferimin në “Eastlands”.

Gjë që do të thotë të rrisë dhe më shumë rrogën e tij stratosferike (më shumë se 9 milionë euro në vit, baras me 180 mijë sterlina në javë), duke u shndërruar në trajnerin më të paguar në botë. Dhe as klauzola e prishjes së kontratës se tij me Interin prej 6 milionë eurosh nuk paraqet problem për klubin më të pasur në botë.

Ndërsa tabloidi tjetër anglez nënvizon se tekniku i Sitit, Mançini, është zgjedhur nga drejtuesit e Juventusit si zëvendësuesi ideal i Alberto Zakeronit, i cili nuk po bën aq sa pritej pas largimit të ish-trajnerit, Çiro Ferrara.

Pra, për një Murinjo që do të rigjente në Angli edhe pse ai nuk e ka fshehur kurrë se preferon anën tjetër të Mançesterit një Mançini që do të rikthehej në Itali dhe pikërisht te dera e parë, nga që Juve mbetet gjithnjë Juve, edhe pas natës së trishtueshme në Europa League ndaj Fulhemit.

Dhe në “Craven Cottage” ka pasur një takim të gjatë mes ish-teknikut të Interit dhe disa prej drejtuesve të lartë bardhezinj, mes të cilëve Roberto Betega. “Do të ishte vërtet e vështirë për Mançinin që t’i thotë ‘jo’ Juventusit, ka thënë një burim i afërt i tij, por që dëshiron të mbetet anonim, sepse të stërvitësh bardhezinjtë është njëlloj si të ulesh në pankinën e Mançester Junajtid dhe Realit të Madridit”.

Por Torino, qytet shumë domethënës, mund të jetë teatri edhe i komplotit interesant: Në këtë rast, aktorët do të jenë sërish të zakonshmit Murinjo dhe Rafa Benitez. Në fakt, sipas gazetës “News of the World”, trajneri portugez mund të marrë në konsideratë një largim të mundshëm nga Liverpuli, me një pakt që Tom Hicks dhe Xhorxh Gilet nuk do t’i kërkojnë të respektojë deri në ditën e fundit kontratën e tij. Me fjalë të tjera, vetëm nëse ata do të largoheshin dhe do të niste rikrijimi i klubit.

Rastësisht, të njëjtat garanci që prej më shumë se një viti po kërkon i varfri Benitez, i cili, duket i lodhur nga marrja e përgjigjeve negative në lidhje me argumentin, kështu mund të zgjedhë të lërë “Reds”-at dhe të ulet në pankinën e Juventusit, që, e thënë sipas “People”, e konsideron gjithmonë në krye të “listës së trajnerëve për sezonin e ardhshëm”.

Spanjolli, i cili pëlqehet edhe nga Reali i Madridit, do të duhet të vendosë se çfarë do të bëjë në muajin qershor dhe shumë gjëra në vendimin e tij do të varen nga pozicioni final në klasifikim të “Reds”-ave dhe, mbi të gjitha, Fernando Torres, nga që në rast se klubi do të vendosë ta shesë për të mbushur arkën (Çelsi ka tashmë gati një ofertë prej 55 milionë eurosh), Benitez nuk do të mendohej dy herë për të bërë gati valixhet dhe të largohej.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)