26 Shkurt 2021

Mesut Özil nënshkruan kontratë me Fenerbahçen

Stamboll, 24 janar - Futbollisti Mesut Ozil, ka thënë se do të jetë gjithmonë pëlqyes i ekipit të Arsenalit, pavarësisht pse është transferuar në klubin Fenerbahçe.

Lojtari 32-vjeçar ka nënshkruar kontratë për tri vjet e gjysmë me ekipin turk.

Klubi turk i futbollit Fenerbahçe konfirmoi nënshkrimin me futbollistin Mesut Özil nga Arsenali në një transferim falas.

"Është arritur një marrëveshje me Klubin e Futbollit Arsenal për transferimin e futbollistit profesionist Mesut Özil në klubin tonë", njoftoi klubi i Stambollit në një deklaratë.

Özil, një shtetas gjerman me origjinë turke, nënshkroi një kontratë 3,5 vjeçare me klubin e Super Ligës turke.

Mesfushori 32-vjeçar arriti në Stamboll me një avion privat më 18 janar.

Ai kishte tre sezone të suksesshme me gjigantët spanjollë Real Madrid, gjatë të cilave ai ndihmoi "mbretërit" të fitonin një titull në La Liga, si dhe një Super Kupë Spanjolle.

Özil sot mori pjesë në seancën e tij të parë stërvitore me Fenerbahçe pasi përfundoi transferimin e tij në klubin turk nga Arsenali i Anglisë.

Lojtarët e Fenerbahçes mirëpritën shokun e tyre të ri në kompleksin stërvitor Can Bartu në Stamboll.

Ish lojtarët, përfshirë Roberto Carlos, Nicolas Anelka, Pierre van Hooijdonk, Alex de Souza dhe Robin Van Persie, gjithashtu përshëndetën Özilin me një video-mesazh të shpërndarë nga Fenerbahçe në Twitter.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)