25 Janar 2022

Komuna e Rahovecit shpall sportistët më të mirë të vitit

Rahovec, 30 dhjetor - Në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit është bërë shpallja e sportistëve më të mirë për vitin 2021 të komunës së Rahovecit. Vlerësimi i sportistëve është bërë nga komisioni profesional i formuar nga kryetari i Komunës, Smajl Latifi.

Shpërblimet e para iu takuan hendbollistëve të Klubit të Hendbollit “Rahoveci”, Besmir Kusari me trajnerin Leonard Cula, si dhe punëtorit sportiv të këtij klubi Afrim Deliu, i cili u cilësua si më i miri për vitin 2021.

Nga komisioni i formuar nga kryetari i komunës, Smajl Latifi janë vlerësuan edhe shahistët e rinj Alaudin Shtavica e Elma Sharku, si dhe mjeshtri i shahut Sabahudin Kollari. Po ashtu, u shpërblyen edhe futbollistët më të mirë, ndërsa trajneri i vitit u vlerësua ai i KF Rahoveci, Senad Alirifa.

Më i miri për vitin 2021 u vlerësua Visar Ejupi, basketbollist i ri i KB Rahoveci, i cili në turneun e FIBA European Challanger në Tiranë, u shpall si lojtari më i vlerësuar (MVP), pasi që kontribuoi që Kosova ta fitojë këtë turne dhe të shpallet kampion për moshat U18. Visarin, si basketbollist me perspektivë dhe modest, e pret një e ardhme e ndritur nëse do të vazhdojë të punojë dhe të kontribuojë në sukseset e KB Rahoveci.

“Pata kënaqësinë që t’ia jap një mirënjohje për kontribut në atletikë vrapuesit të pasionuar Erzen Zyberaj, i cili e promovon Kosovën dhe Rahovecin në çdo garë ku ai merr pjesë. Me mirënjohje janë shpërblyer edhe sportistët; Admir Mullabazi, Edmond Cana, Hysen Zllanoga, Sadedin Cena, Odesa Muharremi, Arsim Kastrati, Haxhi Sada, Hadis Durguti, si dhe gazetari i sportit Shaip Shala.

Mirënjohje janë ndarë edhe për klubet, shoqatat sportive dhe individët që merren me sport në komunën e Rahovecit.  Kërkova nga sportistët që të vazhdojnë të japin kontributin e tyre në disiplinat ku garojnë, ndërsa Komuna do të përpiqet t’u qëndrojë pranë me infrastrukturë më të mirë sportive dhe me mbështetje konkrete materiale e financiare.

Sporti është ambasador i mirë dhe një mundësi më shumë për ta njohur Kosovën botërisht, prandaj sukseset e sportitëve tanë janë edhe suksese të Kosovës”, ka thënë ndër të tjera kryetari Latifi. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 janar 2022 - Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Malit të Zi në kontekstin e Aderimit në Bashkimin Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, pret në takim Komisionin për Sigurinë Kombëtare të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, kati III, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media, ku do të prezantohen rezultatet e Indeksit të Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2021 nga Transparency International. (Zyrat e KDI-së, përballë Bashkësisë Islame, ora 10:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, Çohu! organizon tryezë, në të cilën do të publikohet raporti me titull “Online Media Monitor”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
 
- Grupi organizativ "Protestojë" mban konferencë për media lidhur me protestën "Asnji cent ma shumë!" kundër shtrejtimit te rrymës, të paraparë të mbahet të merkurën. (Pranë ndërteses së Qeverisë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit për vitin 2022. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, ora 10:00)

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton në parim i Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim dhe Arkivat Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Instituti i Prishtinës për Studime Politike dhe Lëvizja FOL organizon tryezën e diskutimit me temën "Reforma në Sistemin e Drejtësisë gjatë vitit 2021: Sfidat dhe arritjet". (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Bordi i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë raporton para Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me shqyrtimin e jashtëzakonshëm të tarifave të energjisë elektrike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)

-  Komisioni për Integrime Evropiane shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për shitjen e banesave për të cilat ekziston e drejta banesore, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, merr pjesë në prezantimin e aktiviteteve të Agjencisë së Kosovës për Akreditim për vitin 2021 dhe Strategjinë e AKA-së 2021-2025. (Hotel Sirius, ora 11:20)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Komisionin për Sigurinë Kombëtare të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për Sistemin e menaxhimit të performancës së komunave dhe skemën e grantit të bazuar në performancë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 303, ora 14:00)

- Mbahet takimi i radhës së Këshillit Ekonomiko-Social. (Objekti i Qeverisë, salla Nr. P/38, ora 15:00)