23 Korrik 2018

Diego Costa në Atletico Madrid

Madrid, 25 shtator - Edhe pse klubi nga Stamford Bridge nuk e ka zbuluar shumën e kompensimit, sipas mediave britanike, Atletico do të paguajë 50 milionë stërlina apo 56.7 milionë euro.

"Klubi futbollistik Chelsea ka dakorduar kushtet me Atletico Madridin në lidhje me transferimin e Diego Costas. Transferimi do të zbatohet plotësisht, pasi lojtari të arrijë marrëveshjen për kushtet personale me klubin dhe të kalojë testet mjekësore”, njofton klubi londinez.

Costa këtë verë refuzoi të kthehet në Chelsea për çka mbeti në Brazil me shpresë se Atletico do të dakordohet me kushtet e klubit nga Londra për t'u kthyer në Madrid.

Atletico nuk arriti marrëveshje para përfundimit të afatit kalimtar të verës, ndërsa Costa nuk do të mund të luajë për madrilenët deri në janar të vitit të ardhshëm nga shkaku i dënimit të cilin FIFA ia shqiptoi klubit nga Madridi dhe vazhdon deri më 1 janar 2018.

Costa arriti në Chelsea në 2014 pikërisht nga Atletico Madridi. Më parë ka luajtur për Braga, Penafiel, Celtu, Albacete dhe Valladolid. Megjithëse është brazilian, ai vendosi të luajë për ekipin kombëtar të Spanjës, për të cilën ka regjistruar 16 paraqitje ku ka shënuar gjashtë gola.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Korrik 2018  - Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të zhvillojë një vizitë Komunën e Kamenicë ku do te takoeht me me kryetarin e Kamenicës, Qëndron Kastrati. (Objekti i Komunës, ora 9:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës viziton kompaninë Al Petrol  në kuadër të ciklit të takimeve me bizneset që ka nisur që nga zgjedhja si Kryetar për mandatin e ri katër vjeçar.  (Zyret Qendrore te Al Petrol, ora 9:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe, ORKIDE dhe X40 mbajn konferencën për media rreth performancës publike “Drunj të pastër”. (Sheshi “Shatërvan”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane lidhur me shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes Financiare për IPA 2017, pjesa e parë ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian- e ftuar për të prezantuar këtë Marrëveshje znj. Dhurata Hoxha - Ministre e Integrimit Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të vizitojë Projektin “Air Energy”, në  fshatin Kitkë te Komunës se Kamenicë. (Fshati Kitkë, ora 10:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Ministrinë e Punëve të Jashtme. (Ministria e Punëve të Jashtme, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë “Pse ikin investitorët e huaj nga Kosova“. (Zyret e AKB–së, ora 13:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi takohet me anëtarët e Këshillit Shtetëror të Cilësisë të AKA. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)
 
- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të zhvillojë një vizitë në Minierën e Artanës ku do te takohet me menaxhmentin dhe minatorët. (Miniera e Artanës, ora 14:00)