20 Tetor 2021

Christopher David Doran dhe Alma Mehmeti fitues te turneut Dita e Boshnjakve

Prizren, 3 tetot - Sot në palestrën ‘Prizren Arena’ në Prizren u organizuar turneu i parë i seniorëve ‘Dita e Boshnjakve’ me  pjesëmarrjen e afër 100 pingpongistëve, duke i respektuar masat anticovid.

Turneu u organizua me sistem të mbyllur, me vetëm 64 meshkuj dhe 32 femra, e të cilat  garat i zhvilluan me eliminime, kishte shumë ndeshje interesante, drama e madje edhe befasitë nuk munguan.

Në kategorinë e femrave  për befasi u përkujdes Leoresa Imeri e cila në të tetën e finales mposhti të parën e ranglistës Linda Zeqiri me rezultat 3:1.

Në gjysmë finale Shega Hashani ishte më e mirë se Leoresa, duke triumfuar me 3:1, me rezultat të njëjtë edhe Alma Mehmeti fitoj ndaj Bjondina Hasanit në gjysmëfinalen tjetër.

Në finale u takuan dy shpresat e pingpongut të Kosovës, e Alma ishte më e përqendruar dhe fitoi me 3:1, e kështu u bë kampionia e parë e turneut Dita e Boshnjakëve.

Në kategorinë e meshkujve kishte konkurrencë më të madhe edhe pse munguan disa nga top 12 e ranglistës, por nuk munguan ndeshjet e forta, e befasitë. Si befasi konsiderohet fitorja e  Argjend Feratit ndaj Ercan Karabacak, Aulon Bivolakut ndaj Eroll Boshnjakut dhe Altin Ademit ndaj Feim Ramës.

Në gjysmëfinalen e parë edhe kësaj radhe u takuan Kreshnik Mahmuti dhe Christopher David Doran, Kreshniku bëri rezistencë të denjë, por në fund triumfoi anglezi me 3:1. Në gjysmëfinalen tjetër Fatih Karabaxhaku tirumfoi me 3:0 ndaj Blendi Hajdarit.

Në finale Fatihu tregoj lojë të mire, por jo të mjaftueshme për të fituar ndaj Christoferit, i cili me këtë fitore arriti në titullin e 4-të radhazi në garat individuale.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Tetor 2021  - Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë Artane Rizvanolli, vizitojnë ndërmarrjen “Trepça”. (Zyra e menaxhmentit të “Trepçës”, Parku Industrial, ora 8:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Raportin Vjetor Financiar te Bankës Qendrore, Fondit të Kursimeve Pensionale, raportin e Qeverisë për Buxhetin e së Kosovës dhe Agjencisë për Krahasim dhe Verifikim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e dhjetë e Komiteti për Politik dhe Financa e Komunës së Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Ministren e Ekonomisë Artane Rizvanolli. (Hotel Opera në Prishtinë, ora 11:00)

- Rektori i Universitetit të Prishtinës Naser Sahiti dhe Dimitrija Sekovski, përfaqësues i SKAT Consulting nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi për implementimin e programit studimor Master në Menaxhimin e Integruar të Resurseve Ujore në Kosovë. (Rektorati i UP-së, ora 11:00)

- Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mjedisor ju ftojnë në konferencën për media, ku do të njoftoheni me zhvillimet e fundit që ndërlidhen me paditë për shpifje të ushtruara kundër aktivistëve Shpresa Loshajt dhe Adriatik Gacaferi, nga kompania Kelkos si dhe operimet e kësaj kompanie në Deçan. (Para objektit të Qeverisë ish-Rilinjda, ora 13:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës mban konferencë për medie me rastin e Premierës së shfaqjes “Tanzminiaturen” & “Tangata” me koreografi nga Ricardo Fernando.  (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 13:00)