26 Shkurt 2021

Barcelona problemet vazhdojnë me mbrojtjen

Barcelonë, 10 shkurt - Vazhdojnë problemet me mbrojtjen e Barcelonës. Skuadra kampione e Spanjës, Barcelona në prag të ndeshjes me Atletiko Madridin që është në program të dielën, ka hasur në shumë probleme sa i përket repartit mbrojtës.

Në seancën e sotme stërvitore është dëmtuar mbrojtësi, Eric Abidal, i cili pritet të mungojë nga gjashtë deri në tetë javë.

Të shtunën katalunasit mbetën edhe pa Dani Alvesin, i cili do të mungojë tri javë, ndërsa në ndeshjen kundër Getafes u dëmtua edhe Yaya Toure, i cili nuk do të mund të luajë për dy javë.

 

Duke pasur parasysh se trajneri i “katalanasve” për këtë ndeshje nuk do të mund të llogarisë në shërbimet e Zherard Pike dhe Rafael Markez për shkak kartonëve, brazilianit Dani Alvesh që është i lënduar dhe kapitenit Karles Pujoll që është në dyshim, atëherë Guardiola për këtë ndeshje do të jetë i detyruar që në fushë të zbres me futbollistët rezervë, si Çigrinski, Gabi Milito dhe Maksvell.

 

Ndërsa sipas nevojave edhe Jaja Ture mund të luaj si një mbrojtës qendror, pozitë në të cilën me sukses kishte luajtur në Ligën e Kampionëve gjatë sezonit të kaluar. Erik Abidal sipas informacioneve që vinë nga Spanja, do të mungojë për rreth dy muaj.

Ndërkohë, për shkak të kartonëve të kuq, Marquez dhe Pique nuk do të jenë në dispozicion të trajnerit Pep Guardiola në ndeshjen kundër Atletico Madridit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet pranë objektit të Komunës së Prishtinës. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)