13 Prill 2021

Abramoviç përgatit 168 milion euro për merkaton

Londër, 20 mars - Roman Abramoviç do të kishte paguar çdo lloj shifre monetare vetëm që të mos humbiste përballë Zhoze Murinjos. Eliminimi nga Champions League (trofeu i vetëm që manjati rus nuk ka arritur të fitojë që prej verës së vitit 2003 kur bleu Chelsea) pikërisht prej trajnerit që në shtatorin e tri viteve më parë ai e largoi nga drejtimi i skuadrës, është një ngjarje që nuk kalon pa u vënë re.

Lorent Maluda ka treguar për “Daily Star” se menjëherë pas humbjes me Interin, Abramoviç u fut me shpejtësi në dhomat e zhveshjes së Chelsean, por në mënyrë të pazakontë ka qëndruar i heshtur.

“Nuk na foli me gojë, tha francezi, pasi edhe ne ishim shumë të zhgënjyer”. Më tej, mesfushori nuk i fshehu kritikat për trajnerin Ançeloti, që sipas tij u mposht nga Murinjo si në aspektin taktik (“luajtëm me shumë topa të gjatë, kishim një strategji, por nuk e përdorëm”), por edhe me sjelljen në fushë: duke qenë se portugezi u shfaq shumë aktiv, duke u dhënë direktiva lojtarëve zikaltër, ndërsa italiani qëndronte si “i ngrirë”.

Heshtja e Abramoviç u ndërpre brutalisht gjatë pasdites së të mërkurës në Kobham. Sipas “Daily Mail”, pronari i bluve të Londrës ka zhvilluar një takim për afro dy orë me skuadrën dhe trajnerin.

Ai i ka akuzuar futbollistët se luajnë te Chelsea vetëm për paratë (“jeni lojtarë të mirë, apo thjesht të mirëpaguar?”), ndërsa ka ngritur edhe dyshime për të ardhmen e Ançelotit.

Tashmë trajneri duhet të fitojë titullin në Premiership (përveç trofeut në FA Cup), për të ruajtur postin te Chelsea. Gjithsesi, Abramoviç e ka të qartë se faji nuk është i gjithi i trajnerit, pasi skuadra është praktikisht e njëjta që ndërtoi Murinjo disa vite më parë.

Nëse do të fitojë dy trofetë e kërkuar, për sezonin e ardhshëm, Ançeloti do të ketë në dispozicion 168 milionë euro për t’i shpenzuar në merkato. Revolucioni në skuadër duket i paevitueshëm: nga 11 titullarët, vetëm Ivanoviç është nën moshën 30 vjeç.

Objektivat kryesorë në “Stemford Brixh” janë Frenk Riberi, David Vija dhe Fernando Torres. Ndërkohë, nga Chelsea pritet të largohen portugezët Deko, Hilario, Karvajo e Ferreira, por edhe Balak, Anelka e Xho Kol.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Prill 2021

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Basri Maksuti për vepren penale 'Falsifikimi i rezultateve të votimit'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Qeverisje Lokale, Zhvillim Rajonal dhe Media në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Rolling Film Festivali i cili organizohet nga OJQ Roma Versitas Kosovo dhe Romawood mban konferencën për media. (Kino Armata, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Shëndetësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Fondi i Sfidave të Kosovës organizon eventin online për shpalljen e thirrjes së parë për shprehje interesi, në mbështetje të projekteve të trajnimit bashkëpunues. (Platforma Zoom, ora 11:00)

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës dhe Ambasada e Republikës së Francës në Republikën e Kosovës, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis dhe Infrastrukturë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Partia Liberale Egjiptiane do të dorëzojë ankesë në Gjykatën Kushtetuese lidhur me te drejtën e tyre të mohuar nga PZAP-ja dhe Gjykata Supreme në lidhje orkestrimin e votave nga ana e “Romani Iniciativa” në vendbanime me shumicë të komunitetit Serb në zgjedhjet e parakohshme të 14 Shkurtit. (Gjykata Kushtetuese, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media lidhur me një studim hulumtues për qytetarët kosovar që vizituan Shqipërin dhe Malin e Zi, si pasojë e kufizimit dhe mbylljes në Kosovë e që këto patën pasoja ekonomike dhe financiare për vendin tonë. (Zyret e AKB-së, ora 13:30)