17 Janar 2020

SHBA do të mbështesë Kosovën për parandalimin e trafikimit me njerëz

Prishtinë, 18 tetor - Në Ditën e Bashkimit Evropian Kundër Trafikimit me Njerëz dhe njëkohësisht hapjes së fushatës Kundër Trafikimit me Njerëz, Ministria e Punëve të Brendshme ka organizuar konferencë për media.

Në këtë ceremoni, ministri i Punëve të Brendshme, z. Ekrem Mustafa tha se Autoriteti Kombëtar Anti-trafikim ka bërë një punë domethënëse në luftimin e kësaj dukurie negative.

“Ka qenë një vit mjaft i suksesshëm në luftimin e trafikimit me njerëz, prandaj falënderoj të gjithë ata që kontribuan në këtë drejtim”, tha ministri Mustafa.

Duke theksuar se moto e kësaj fushate është “Mos hesht”, ministri Mustafa ftoi të gjithë qytetarët që të bashkëpunojnë dhe të ndihmojnë organet shtetërore.

Zyrtari për të drejtat e Njeriut pranë Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, z. John Bush, theksoi se raporti i Departamentit të Shtetit Kundër Trafikimit më Njerëz ka njohur progresin e Kosovës në parandalimin dhe ndjekjen penale të trafikimit me njerëz dhe mbrojtjen e viktimave.

Ai tha se SHBA do të vazhdojë të mbështesë përpjekjet e Kosovës për ndjekjen penale  dhe parandalimin e këtij krimi.

“Ne besojmë se përpjekjet tona të përbashkëta reflektojnë angazhimin tonë të ndërsjellë për të drejtat e njeriut dhe forcimin e sundimit të ligjit në Kosovë, në mënyrë që të sjellë drejtësi dhe prosperitet për njerëzit dhe rajonin”, tha Bush.

Fushata Kundër Trafikimit me Njerëz do të zgjasë një muaj dhe synon ngritjen e vetëdijes së qytetarëve dhe fuqizimin e  ndërgjegjësimit mbi këtë fenomen. 

Me anë të kësaj fushate MPB synon që të bëhet fuqizimi i mekanizmave për parandalim, identifikim dhe luftim të trafikimit, të bëhet ngritja e efikasitetit në zbulimin dhe ndjekjen e trafikantëve si dhe të bëhet fuqizimi i bashkëpunimit vendor dhe ndërkombëtar për një partneritet të fuqizuar ndaj trafikimit me njerëz.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2020

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi mbahet “Konferenca vjetore e prokurorëve”, për vitin 2019. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës shënon 20 vjetorin e themelimit të saj në të cilën do të marrin pjesë personalitete të ndryshme nga institucionet e larta vendore dhe atyre ndërkombëtare. (Emerald Hotel, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në shënimin e njëzet vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës. (Hoteli Emerald, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Drenasit. (Shtëpia e Kulturës në Drenas, ora 11:00)

-  Lëvizja FOL organizon konferencë për media gjatë së cilës do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i shumave të paguara nga komunat që dalin nga vendimet gjyqësore. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Memorandum Mirëkuptimit për zbatimin e projektit “Skema e Praktikes me të diplomuarit nga fakultetet teknike”. (Zyret kryesore të GIZ Kosova, rr. Anton Çetta, Nr.1, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Skenderajt. (Qendra e Kompetencës në Skenderaj. ora 14:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Gjilanit, Lutfi Haziri mbahet “Akademia e Flakës” që e shënon zyrtarisht hapjen e manifestimit “Flaka e Janarit 2020”, i cili sivjet i kushtohet kryengritësit të Anamoravës, Abdullah Tahiri. (Teatri i qytetit te Gjilanit, ora 16:00)

- Për të përmbyllur projektin e EUNIC Cluster Prishtina “Promovimi i turizmit  në Prishtinë”  Ambasada Franceze dhe EUNIC Cluster Prishtina në bashkëpunim me komunën e Prishtinës organizojnë konferencën “Promovimi i turizmit kulturor në Prishtinë”. (Shtëpia e Evropës, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon hapjen e ekspozitës kolektive e arteve pamore - Peneli i Flakës. (Galeria e Qytetit të Gjilanit, ora 17:30)

 

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, pret në takim ish shefin e Misionit të OSBE-së në Kosovë, ambasadorin William Walker. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 19:30)