28 Shkurt 2020

IPK gjatë 2019 ka arrestuar 35 oficier policor dhe ka suspenduar 64

Prishtinë, 31 dhjetor - Inspektorati Policor i Kosovës me një koktej rasti mbajti takimin e fundit përmbyllës për vitin 2019 ku si mysafir  ishte edhe ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme z. Ekrem Mustafa.

Kryeshefja Ekzekutive e IPK-së Miradie Kelmendi, në një fjalë rasti falënderoj pjesëmarrësit, ndër tjera theksoi “Në përgjithësi puna jonë është një punë që nuk duket shumë në publik për shkak të specifikave të detyrave, por rritja e angazhimit dhe profesionalizmit ka bërë që këtë vit, arritjet dhe sukseset tona të jenë më të dukshme dhe të vlerësuara nga qytetarët dhe partnerët vendor dhe ndërkombëtar.”

Ndërsa ministri i MPB-se gjate fjalimit të tij faleminderues uroj që “vitin e ardhshëm të këtë sa më pak punë për IPK-në pasi që kjo nënkupton se edhe Policia qe Kosovës është duke u bërë edhe më e mirë”, ministri gjithashtu falënderoj punonjësit e IPK-se dhe uroj festat e fundvitit.

Ne këtë takim  në pika të shkurtra u paraqiten edhe disa nga aktivitetet kryesore të realizuara gjatë këtij viti, ku:

- Janë pranuar dhe administruar mbi 1.400 ankesa të qytetarëve;

- Janë trajtuar 279 raste penale në IPK;

- Janë ngritur 64 kallëzime penale dhe 21 raporte të veçanta;

- Janë arrestuar 35 punonjës policor;

- Janë suspenduar 64 punonjës policor;

- Janë transferuar 8 punonjës policor;

- Janë inspektuar 7 fusha të menaxhimit policor, nga të cilat kanë rezultuar rreth 70 rekomandime;

- Raportet e inspektimit janë më voluminoze dhe më përmbajtjesore me rekomandime përkatëse për përmirësim të punës dhe performances së Policisë.

IPK-ja këtë vit ka arritur me sukses të ndërtoj bashkëpunim ndër institucional, si një parakusht për suksesin tonë. Bashkëpunimi i veçantë me Prokurorinë e Shtetit, institucionet tjera të zbatimit të ligjit, por edhe me institucione homologe të shteteve të rajonit dhe më gjerë ka qenë në nivel të lartë.

Janë realizuar një numër i madh i trajnimeve dhe vizitave studimore, që kanë ngritur nivelin profesional të punonjësve të IPK-së, kjo falë mbështetjes nga ICITAP dhe OSBE.

Ky takim përfundoj me falënderime të veçanta për punonjësit e IPK-se si meritor për rezultatet e organizatës dhe nga ta u kërkua angazhime të vazhdueshme në ecjen para të proceseve. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 shkurt 2020 - Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani takohet me kryetarin e Komunës se Pejë, Gazmend Muhaxherinë. (Ndërtesa e Komunës së Pejës, ora 9:30)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim Myftiun Naim Tërnava. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:20 - ndryshim orari, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Instituti EPIK, me mbështetjen e Fondacionit të Kosovës për Shoqëri të Hapur do të jetë nikoqirë i pjesëmarrëseve të veçantë në kuadër të tryezës “IPA III”. (Hapësirat Shtëpisë së Europës, përball Zyrës së BE-se, ora 10:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani viziton shkollën e mesme të arteve “Odhise Paskali” në Pejë. (Objekti i shkollës se mesme të arteve “Odhise Paskali”, ora 10:00)

- Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnav dhe  Dr. Mirza As Saeg shefi i kabinetit të ministrit të Financave të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe njëherësh ë edhe anëtar i Fondacionit Al Maktoum nga Dubai do të mbajnë konferencë për shtyp. (Sëiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Mbahet e mbledhja e 26-të e legjislacionit te VI-të Kuvendit Komunal të Istogut. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal të Istogut, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, mban takim me ministrin e Shëndetësisë Arben Vitia dhe drejtorët e SHSKUK, IKSHP dhe Klinikës Infektive. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani viziton shkollën e fillore “Asdreni” në Pejë. (Objekti i shkollës 'Azdreni' në Pejë, ora 10:20)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Vetingu në Kosovë: Si të implementohet një proces i tillë në mënyrë që të sigurohet pavarësi e plotë e sistemit të drejtësisë?”. (Qendrën e Konferencave Orion, ora 10:30)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani merrë pjesë në zbulimin e shtatores së Majlinda Kelmendit në Pejë. (Pejë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 13:30)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës lidhur me kërkesa e 41 deputetëve për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim protestuesit e Trepçës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:30 - vetëm pamje)

- NISMA Socialdemokrate, shënon 6 vjetorin e themelimit të partisë. (Hotel Emerald, ora 17:30)