30 Shtator 2022

Imami: Shqipëria do të përkrah KFOR-in në çdo aspekt

Prishtinë, 16 shkurt- Gjenerali Markus Bentler, Komandant i KFOR-it, sot paradite priti Arben Imami, Ministër i Mbrojtjes i Republikës së Shqipërisë, në Shtabin Qendror të KFOR-it në Film City.

Komandanti i KFOR-it informoi për situatën e përmirësuar të sigurisë në Kosovë dhe rreh sfidave të së ardhmes. Si rezultat I situatës së përmirësuar, KFOR-i ka adaptuar strukturën e vet dhe numëron 10,000 trupa, të organizuar në pesë Battle Groups. Bentler ka theksuar se përkundër adaptimit të trupave, nuk do të ketë ndryshime në Misionin e KFOR-it.

Ai ka lëvduar bashkëpunimin mes KFOR-it, organizatave ndërkombëtare dhe institucioneve në Kosovë.  Bentler deklaroi se Kosovën e prêt një rrugëtim premtues.  

Gjatë takimit, Imami ka theksuar progresin mbreslënës në Kosovë, gjë që është arritur falë zotimit të vazhdueshëm të KFOR-it kundrejt mandatit të vet.

 

Një tregues për situatën e përmirësuar është formimi i suksesshëm i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). Trajnimi i tyre ështe shumë profesional dhe i besueshëm. 

Imami siguroi që Shqipëria do të përkrahte KFOR-in në çdo aspekt.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30