23 Tetor 2019

FSK analizon ushtrimin fushor “Ujku 02/19” të mbajtur në komunën e Rahovecit

Rahovec, 9 korrik - Në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit sot FSK dhe akterët tjerë pjesëmarrës në ushtrimi fushor “Ujku 02/19” të mbajtur në komunën e Rahovecit kanë bërë analizën e mbarëvajtjes së këtij ushtrimi.

Nënkolonel Astrit Haliti komandant i Batalinit të dytë në Istog, u shpreh se qëllimi i mbajtëse së ushtrimit fushor “Ujku 02/19”, është arritur falë angazhimit të gjithë akterëve që kanë qenë të përfshirë në ushtrim.

Gjatë këtij ushtrimi është parë gatishmëria edhe e komunës së Rahovecit për të reaguar në situata emergjente dhe akterëve tjerë siç janë: Kryqi i Kuq, vullnetar të Qendrës Rinore “SHL-Kosova”, Zjarrfikësit dhe QKMF-ja.
 
Hasan Përboqi, drejtori i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim tha se ushtrime sikur ky i mbajtur me 25,26,27 Qershor në komunën e Rahovecit janë të mirëseardhura pasi që edhe ne i testojmë përgatitjet tona që kemi në nivel të komunës.

Ka qenë motive shtesë që të përgatitemi për këtë ushtrim pasi që për herë të parë është mbajtur një ushtrim i tillë në komunën e Rahovecit dhe se mund të them se ja kemi dalë mirë por që ka vend edhe për përmirësim dhe shpresoj që në të ardhmen të mbajmë ushtrime të tjera fushore së bashku me ushtarët e FSK-së dhe aty ku kemi pasur ngecje ti përmirësojmë.

Gjatë gjithë kohës sa është mbajtur ushtrimi fushor akterët që kanë marrë pjesë kanë qenë FSK-ja, Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim, Njësia e zjarrfikëseve në Rahovec, Kryqi i Kuq, Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare dhe vullnetar të Qendrës Rinore “SHL-Kosova”.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 tetor 2019 - Mbahet konferenca më e madhe në rajon në fushën e Teknologjisë së Informacionit dhe të Komunikimit Tech Festivalitn KosICT8. (Ambientet e “Kino Armatës” dhe në amfiteatrin e sheshit “Zahir Pajaziti”, ora 9:30)

- Komuna e Prizrenit mban mbledhjen e radhës te Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi, e thirrur nga kryetari, Mytaher Haskuka. (Ndërtesa e Kuvendit të Komunës, Shtëpia e Bardhë, ora 10:00) 

- Zëvendësshefi i Zyrës së BE/PSBE, Riccardo Serri, do të vizitojë Qendrën Mësimore në Fushe Kosove, që është pjesë e projektit të financuar nga BE i cili synon të sigurojë prospekte më të mira për arsim për fëmijët dhe të rinjtë rom, ashkali dhe egjiptian. (Qendra Mësimore në Lagjen 29 në Fushë Kosovë, afër stacionit të trenave, qendra Fidan Lahi, ora 10:00) 

- Për nder të jubileut të 10-vjetorit të punës së Gjykatës Kushtetuese do të mbahet konferenca ndërkombëtare në temën “Sigurimi i sundimit të ligjit dhe i të drejtave të njeriut përmes mekanizmave të drejtësisë kushtetuese: Sfidat e shekullit 21”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit bnë prezantimin e studimit të radhës brenda serisë së studimeve rreth fazes finale të dialogut Kosovë - Serbi për Pretendimet e Serbisë mbi ‘Investimet’ në Kosovë nga Ndërmarrjet Shoqërore Serbe pas Vitit 1999 në Kontekstin e Marrëveshjes Eventuale Ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Sirius, ora 10:15)

- KEDS organizon aktivitetin me rastin e Javës Evropiane për Siguri dhe Shëndet në Punë. (Qendra e Trajnimit ngjitur me Parkun e Biznesit në Drenas, ora 10:30)

- Agjencia për Arsim dhe Aftësim Profesional dhe Arsim për të Rritur organizon aktivitetin e shënimit të themelimit të qendrës për karrierë në Shkollën e Mesme të Lartë Profesionale “Shtjefën Gjeçovi”. (Objekti i SH.M.L.P “Shtjefën Gjeçovi” në Prishtinë, ora 10:30)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Shkollën Fillore të Mesme të Ulët "Fehmi Agani" në Gjakovë Prizren ku do të takoj drejtorin e kësaj shkolle, për të parë procesin e zhvillimit të Garës Nacionale në Sport dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik. (Objekti i shkollës në Gjakovë, ora 11:00)

- SOS Fshatrat e Fëmijëve Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes zyrtare të projektit “Fuqizimi dhe aftësimi i të rinjëve përmes mundësive të reja – YEEP!”. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Shkollën e Mesme të Lartë "Gjon Buzuku" në Prizren ku do të takoj drejtorin e kësaj shkolle, për të parë procesin e zhvillimit të Garës Nacionale në Sport dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik. (Objekti i shkollës në Prizren, ora 13:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës organizon konferencë për media për të shpallur zyrtarisht përfituesit e granteve të Fondit të Grave të Kosovës me shumën prej 66,429.50 euro. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Në kuadër të panairit ndërkombëtar të Agrobiznesit dhe Ushqimit mbahen takimet B2B me bizneset e Malit te Zi. (Salla 1 Tetori, ora 14:00)