09 Korrik 2020

Fillon fushata '16 Ditët e Aktivizmit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore"

Prishtinë, 25 nëntor - Me shënimin e Ditës Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës në Baza Gjinore, u shënua edhe fillimi i fushatës ndërkombëtare “16 Ditë të Aktivizmit kundër Dhunës në Baza Gjinore.”

Çdo vit, nga 25 nëntori, Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave, deri më 10 dhjetor, Dita e të Drejtave të Njeriut, 16 Ditët e Aktivizmit kundër dhunës në baza gjinore, është një kohë për të nxitur veprime për t'i dhënë fund dhunës ndaj grave dhe vajzave rreth botës.

Me këtë rast, Zyra e UN Women organizoi ndriçimin e Bibliotekës Kombëtare “Pjetër Bogdani” në ngjyrë portokalli. Si pjesë e kësaj fushate, qytetet në të gjithë botën ndriçojnë ndërtesat e tyre ikonike në ngjyrë portokalli, për të sjellë vëmendjen në temën e dhunës kundër grave dhe vajzave në shkallë globale. Ngjyra portokalli simbolizon një të ardhme të ndritur dhe pa dhunë, për gratë dhe vajzat.

Tema e këtij viti është “Gjenerata e barazisë ngritet kundër dhunës seksuale” që synon të ngritë vëmendjen për gratë dhe vajzat që kanë mbijetuar dhunën seksuale, atyre që po mbrojnë të drejtat e te mbijetuarave çdo ditë, dhe atyre që po ndërmarrin veprime për t'i dhënë fund dhunës. 

Ulrika Richardson, Koordinatore për Zhvillim nga Ekipi i Kombeve të Bashkuara në Kosovë, iu drejtua të pranishmëve duke thënë “Në Kosovë ka pasur mjaft progres lidhur me adresimin e këtij krimi. Mirëpo, ky krim ende shihet si çështje private, për të cilën familjet nuk flasin haptas. Dhuna seksuale nuk është çështje private, por një krim të cilin duhet t’a luftojmë së bashku.”

Ambasadorja e Suedisë në Kosovë, Karin Hernmarck-Ahliny tha “Dhuna seksuale dhe dhuna ndaj grave janë të vetmet krime ku viktima stigmatizohet dhe përballet me më shumë turp sesa kryesi i veprës. Kjo duhet të ndryshojë. Vetëm duke qëndruar së bashku mund t’i japim fund këtij krimi.”

Përveç tjerash, ky aktivitet e vendosi Prishtinën në hartën e botës si një qytet që ngritet kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave. Përgjatë kësaj fushate, mes objekteve të ndriçuara janë edhe: Piramida e Gizes në Egjipt, La Scala në Milano, Petra në Jordan, statuja e Krishtit në Rio de Janeiro dhe statuja e Sirenës në Kopenhagë.

Kosova është pjesë e fushatës globale “16 Ditët e Aktivizmit” tash e disa vite përmes zyrës së UN Women, Grupit për Siguri dhe Barazi Gjinore dhe organizatave të angazhuara për mbrojtjen e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe barazinë gjinore.

Këtë vit gjatë 16 ditëve do të organizohen një numër i madh i aktiviteteve në të gjithë Kosovën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët votimi dhe shqyrtimi i disa Projektligjeve për ratifikimin e Marrëveshjeve ndërkombëtare. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën përurimin e stadiumit në Sërbicë të Poshtme, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DKRS-së, Emilija Redzepi. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët  votimi i Propozim rezolutës nga Raportimi i Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe debati parlamentar lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Në nderim të ushtarit amerikan Alexander Blake Klass, 20 vjeçar nga Willamina e Oregonit, që ka humbur jetën në një incident, që nuk kishte të bënte me veprim të armatosur, Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta ulin në gjysëm shtizë flamurin amerikan. (Sheshi “Bill Clinton” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- OVL e UÇK-së mban protestë gjithëpopullore me moton “Në mbrojtje të Luftës Çlirimtare”. (Prishtinë dhe qytetet e tjera të Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet Albulena Haxhiu. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i Propozim vendimit për bartjen e mjeteve nga rezervat e buxhetit komunal, nga kategoria pozicionit të pagave në kategorinë e Investimeve Kapitale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 14:00)

Mbledhja do të mbahet në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës.

- Mbahet një takim pune i organizuar nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit në të cilin do të diskutohet dokumenti - Plani Hapësinor i Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna. (Ndërtesa e re e Qeverisë ish-Rilindja, salla e konferencave, kati XVIII, ora 15:00)