22 Janar 2021

SHBA-të vazhdojnë mbështetjen e Kosovës në luftën ndaj Covid -19

Prishtinë, 26 gusht – Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë dhuroi tetë skanerë të temperaturave (termo) për të mbështetur përgjigjen e Kosovës ndaj shpërthimit të COVID-19. Këto skanerë, një donacion i USAID-it, do të vendosen në pikat e hyrjes kufitare të Kosovës, përfshirë aeroportin e Prishtinës dhe katër vendkalimet kufitare tokësore.

Qysh kur në Kosovë u identifikua rasti i parë me COVID-19 , USAID ka punuar me punëtorët e frontit dhe komunitetet për të ngadalësuar përhapjen, kujdesin për të prekurit dhe pajisjen e tyre me mjetet e nevojshme për të luftuar kundër COVID-19. Përveç skanuesve të termo-skanuesve, në fillim të këtij viti USAID shpërndau 239 pajisje higjienike në qendrat shëndetësore, 8.950 pajisje familjare dhe 1.200 komplete për fëmijë në të gjitha 38 komunat e Kosovës. Për më tepër, 50 ventilatorë krejt të rinj u dhuruan kohët e fundit për paketën mbështetëse që përfshin pajisjet shoqëruese të ventilatorëve, instalimin, garancitë, planet e shërbimit dhe webinaret në internet. USAID po ofron gjithashtu pajisje të testimit që do të forcojnë aftësitë laboratorike për të rritur numrin e testeve të kryera në Kosovë.

"Vendosja e këtyre skanuesve të temperaturës në tetë pikat e hyrjes, përfshirë Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, do të lejojë kontrollimin adekuat të pasagjerëve në hyrje - duke kontribuar në përpjekjet parandaluese për të ndaluar transmetimin e mëtejshëm brenda Kosovës," tha Zëvendës Shefi i Misionit Nicholas J. Giacobbe, Jr në ceremoninë e qarkullimit me Ministrin e Shëndetësisë Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, Drejtori i Financave i Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës Z. Omer Kuyucu dhe Koordinatori i Zhvillimit i KB Ulrika Richardson.

Sigurimi i skanuesve termo dhe pajisjeve të testimit është pjesë e afro 1.6 milion dollarëve që Departamenti i Shtetit i Sh.B.A-së dhe USAID-i i janë përkushtuar Kosovës në përgjigje të pandemisë për të ndaluar transmetimin e mëtejshëm dhe për të zbutur ndikimin e COVID-19. Për më shumë informacion në lidhje me përgjigjen e USAID ndaj COVID-19, ju lutemi vizitoni https://www.usaid.gov/coronavirus-covid-19. Për të mësuar më shumë rreth ndihmës së Ambasadës së Sh.B.A në Kosovë, ju lutemi vizitoni https://xk.usembassy.gov/ dhe https://www.usaid.gov/kosovo ose kontaktoni Zyrën e Shtypit të Ambasadës.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti bashkë me përfaqësuesit e SBASHK-ut, mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj Ibrahim Mustafes për peqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi do të mbahet konferenca vjetore e Prokurorëve, e cila këtë vit për shkak të situatës me pandeminë Covid-19, organizohet në formë virtuale. (Platforma “Zoom”, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të mbajnë konferencë për shtyp. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt së bashku me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, për nder të 23 vjetorit të triumfit të familjes Jashari ndaj sulmit të dytë të forcave serbe, do të bëjnë homazhe në shenjë nderimi për heroizmin e jashtëzakonshëm të familjes Jashari. (Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz, ora 10:00)

- Kryetari i komunës Xhafer Tahiri, prezanton Planin për Rimëkëmbje Ekonomike të Vushtrrisë. (Ndërtesa e komunës, ora 11:00)