12 Prill 2021

QKUK: Së shpejti fillon vendosja e stendave

Prishtinë, 24 mars - Në  Repartin e Kardiologjisë Invazive në Klinikën  Interne të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës ( QKUK) deri tani janë kryer 400 koronarografi. Tani, ritmi i punës në këtë Repart është shtuar dukshëm, nga 2-3 koronarografi që kryheshin brenda dite, tash kryhen 5-6 koronarografi. 

 

Pas shtimit të ritmit të punës, dukshëm është zvogëluar lista e pritjes për pacientët. Në listat e pritjes kanë qenë afër 1.000 pacientë, kurse tani janë vetëm 314 pacientë, përderisa planifikohet që brenda 2-3 muajve në tërësi të kryhen rastet.
 
Në muajin e ardhshëm për herë të parë në QKUK, pritet të filloj vënia e stendave në koronarografi. Ndërhyrjen do ta bëjnë ekspertët e Klinikës Interne. 

 

Materiali për vendosjen e stendave është siguruar për 150 rastet e para. Deri tani nuk ka pasur komplikime të gjendjes shëndetësore tek pacientët që kanë kryer koronarografinë në QKUK.

 

Aktualisht, në Klinikën Interne 7 specialistë me përvojë kryejnë koronarografitë, kurse atyre u  ndihmojnë 4 infermiere të  trajnuar për  këtë punë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Prill 2021

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Basri Maksuti për vepren penale 'Falsifikimi i rezultateve të votimit'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Qeverisje Lokale, Zhvillim Rajonal dhe Media në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Rolling Film Festivali i cili organizohet nga OJQ Roma Versitas Kosovo dhe Romawood mban konferencën për media. (Kino Armata, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Shëndetësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Fondi i Sfidave të Kosovës organizon eventin online për shpalljen e thirrjes së parë për shprehje interesi, në mbështetje të projekteve të trajnimit bashkëpunues. (Platforma Zoom, ora 11:00)

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës dhe Ambasada e Republikës së Francës në Republikën e Kosovës, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis dhe Infrastrukturë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Partia Liberale Egjiptiane do të dorëzojë ankesë në Gjykatën Kushtetuese lidhur me te drejtën e tyre të mohuar nga PZAP-ja dhe Gjykata Supreme në lidhje orkestrimin e votave nga ana e “Romani Iniciativa” në vendbanime me shumicë të komunitetit Serb në zgjedhjet e parakohshme të 14 Shkurtit. (Gjykata Kushtetuese, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media lidhur me një studim hulumtues për qytetarët kosovar që vizituan Shqipërin dhe Malin e Zi, si pasojë e kufizimit dhe mbylljes në Kosovë e që këto patën pasoja ekonomike dhe financiare për vendin tonë. (Zyret e AKB-së, ora 13:30)