03 Qershor 2020

Numri i të infektuarve me koronavirus kalon mbi 5 milionë

Prishtinë, 20 maj - Numri i rasteve me koronavirusin e ri COVID-19 në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 5 milionë te infektuar, përderisa numri i vdekjeve ka tejkaluar shifren mbi 325 mijë dhe afër 2 milionë të shëruar.

SHBA mbetet vendi më i prekur nga koronavirusi në botë ku sipas të dhënave nga faqja e internetit "Worldometer", numri i të infetkuarve me COVID-19 në SHBA është mbi 1 milionë e 570 mijë prej të cilëve rreth 361 mijë të shëruar dhe mbi 93 mijë të vdekur.

Vendi i dytë në botë për nga numri i të infektuarve është Rusia me mbi 308 mijë dhe mbi 2 mijë të vdekur. Numri i rasteve te infektuarve në Rusi ka filluar të rritet ditëve të fundit për dallim nga SHBA që tani është në ulje e sipër.

E treta është Spanja me mbi 278 mijë të infektuar, mbi 27 mijë të vdekur, e pasuar nga Brazili me mbi 271 mijë të infektuar, Britania me 248 mijë dhe Italia me 226 mijë të infektuar nga koronavirusi.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të vendos vazo dekorative gjelberuese në sheshin Bill Klinton. (Shshi Bill Klinton, ora 11:00)
  
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)