28 Maj 2020

Një mjek në Rusi bie nga dritarja, e detyruan të punojë edhe pse ishte me koronavirus

Moskë, 4 maj - Një mjek, i cili u ankua se po e detyronin të punonte pavarësisht nga kontraktimi i koronavirusit, është në gjendje kritike pasi ra nga dritarja e spitalit në Rusinë perëndimore këtë fundjavë, raportojnë mediat lokale.

Ky është të paktën incidenti i tretë në të cilin persona nga personeli rus i kujdesit shëndetësor kanë rënë nga një ndërtesë spitali në rrethana misterioze në dy javët e fundit. Dy mjekët e mëparshëm kanë vdekur nga dëmtimet e tyre.

Alexander Shulepov është në gjendje kritike me një frakturë të kafkës pasi ra nga kati i dytë, raportojnë mediat ruse.

Shulepov, 37 vjeç dhe kolegu i tij filmuan një video më 22 prill duke u ankuar se mjeku kryesor i spitalit të fshatit Novaya Usman e detyroi atë të punonte, pavarësisht faktit se ai testoi pozitiv për Covid-19.

Një video e dytë u shfaq tre ditë më vonë në të cilën Shulepov mohoi pretendimet e tij fillestare “emocionale”. Kolegu i tij Alexander Kosyakin raportohet se po përballet me akuza penale për përhapjen e “lajmeve të rreme” në lidhje me virusin, i cili mbart një dënim me burg deri në pesë vjet sipas një ligji federal të miratuar së fundmi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Maj 2020  - Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, viziton Komunën e Prishtinës. (Objekti i vjetër i Komunës, ora 10:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike në të cilën do të votohet Raporti Vjetor i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë, si dhe shpallja e konkursit për zgjedhjen e “Kryesuesit të Komisionit Shqyrtues të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit”, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00 -mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Ambasada e Italisë dhe Ushtria Italiane prezantojnë kontributet e tyre për Ministritë e Shëndetësisë dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe të Administratës Publike në përgjigje të pandemisë globale Covid-19 në Kosovë. (Salla e konferencave të Administratës Qendrore të QKUK-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të diskutohet kërkesa e KOSTT-it për miratimin e Planit të biznesit, propozim rregullorja për rendin dhe qasjen e  mediave dhe të publikut në punën e Kuvendit, propozim rregullorja për shfrytëzimin e automjeteve të Kuvendit, raporti i shpenzimeve të Kuvendit, shpenzimet e telefonisë mobile dhe reprezentacionit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 12:00)

- Qendra për Zhvillim të Karrierës në Universitetin e Prishtinës. aktivitetit “KarrieraUP” ku folës do të jetë përfaqësuesi nga kompania farmaceutike “Gentipharm”, Demir Shkodra. (Facebook.com/qzhkunipr, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilën shqyrton raportin për azhurnimet e të dhënave vjetore të Partive Politike, raportin për dorëzimin e raporteve të shpenzimeve vjetore të partive politike, raportin për deklarimin e partive politike për vazhdimin e regjistrimit, etj. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 15:30)

- Një delegacion austriak i kryesuar nga Ministri për Evropë dhe Punë të Jashtme, Alexander Schallenberg do të qëndrojë për vizitë të shkurtër zyrtare në Republikën e Kosovës ku do të pritet nga Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca. (Hapësirat e Terminalit VIP të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës, ora 15:45)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon protestë. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 17:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Glauk Konjufca, Ministri i Integriemev Evropiane Blerim Reka se bashku me Ministrin për Evropë dhe Punë të Jashtme te Austrisë, Alexander Schallenberg dhe Ministren për Evropë e Austrisë, Karoline Edtstadler mbajnë konferencën e përbashkët për media. Aeroporti i Prishtinës, ora 17:00)